ŚNIADANIE DAJE MOC!

W roku szkolnym 2019/2020 z inicjatywy zas. dyrektora Katarzyny Kotarskiej szkoła została zgłoszona do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym: ŚNIADANIE DAJE MOC!

WIELKI FINAŁ I ŚWIĘTO ŚNIADANIA JUŻ                          8 LISTOPADA.

Koordynatorem akcji w naszej szkole jest p. Wojciech Wilkoński.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

*************************************************

W roku szkolnym 2017/2018  również wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie  edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc!  Nasza szkoła otrzymała po raz trzeci dyplom, gdyż misje śniadaniowe zostały uwieńczone WIELKIM SZKOLNYM ŚNIADANIEM.

Najważniejszym celem programu była promocja prawidłowego żywienia i zwiększanie świadomości konieczności spożywania dobrze skomponowanego  najważniejszego w ciągu dnia posiłku. Ma on korzystny wpływ na cały organizm człowieka.

Nasi uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowali smaczne, kolorowe i zdrowe śniadanie. Szkolne zajęcia warsztatowe sprzyjały rozwijaniu kompetencji miękkich, min. komunikacji i owocnej współpracy, które w dzisiejszych czasach  są priorytetem na rynku pracy.

W naszej szkole znajduje się również dystrybutor wody.

Znalezione obrazy dla zapytania śniadanie daje moc

Już drugi rok bierzemy udział w ogólnopolskim programie  edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc!

Najważniejsze cele programu:

• Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
  • Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

Wspólne działania w naszej szkole przyczyniły się do wzrostu świadomości o konieczności spożywania obfitego i dobrze skomponowanego śniadania. Działań było dużo:

Znalezione obrazy dla zapytania dynia   Nasi uczniowie wraz z wychowawcami  uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których dowiedzieliśmy się o walorach odżywczych warzyw i owoców. Uczniowie mieli również okazję poznać nowe smak, samodzielnie zrobić mus jabłkowo- dyniowo - gruszkowy i zupę - krem z dyni, cebuli i włoszczyzny. Wszystko skonsumowaliśmy z plackami i bułeczkami dyniowymi- też naszej produkcji. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie. Szkoła znajduje się na terenie naszej gminy i posiada doskonałe zaplecze gastronomiczne. Było kolorowo, smacznie i zdrowo! Wróciliśmy pełni wrażeń i dobrego humoru. Zajęcia warsztatowe sprzyjały rozwojowi komunikacji między uczniami i integrowały wszystkich uczniów. To była okazja do zaspokajania naturalnej ciekawości dzieci, rozwijania ich zainteresowań. Celem wyjazdu była również preorientacja zawodowa naszych uczniów, która jest rodzajem oddziaływania pedagogicznego w okresie szkolnym. Na tym etapie należy zbliżyć dzieci i młodzież do pracy człowieka, kształtować wiedzę o pracy, jak i pozytywny do niej stosunek.

Do Mieczysławowa dowieźli nas rodzice uczniów. Na nich można zawsze liczyć! Dziękujemy!

Znalezione obrazy dla zapytania pijemy soki clipart

We współpracy z Samorządem Uczniowskim podjęliśmy dodatkowe działania. Uczniowie ze wszystkich klas starają się pić wodę lub soki owocowe, co widać na przerwach między lekcjami.Znalezione obrazy dla zapytania gimnastyka w szkole  clipart

Dodatkowo w naszej szkole promowany jest ruch poprzez aktywne przerwy; ( podczas sprzyjającej pogody bawimy się na przyszkolnym placu zabaw a podczas jesiennej szarugi i zimy gramy na korytarzu w tenisa stołowego i trambambolę). Sekcja sportowa działająca w Samorządzie Uczniowskim prowadzi podczas długiej przerwy zabawy sportowe na sali gimnastycznej , oczywiście pod okiem opiekuna SU.

U nas w Kterach się dzieje !  Uczniowie lubią aktywne przerwy.

Znalezione obrazy dla zapytania sniadanie daje moc  clipart

8 listopada 2016r. – odbyła się w naszej szkole MISJA FINAŁOWA!!!!! To prawdziwy zawrót głowy! Na dobry początek był apel podczas którego przypomniano jakie funkcje dla naszego organizmu pełnią białka, tłuszcze i węglowodany oraz witaminy i sole mineralne. Jeszcze raz przypomniano znaczenie słowa MOC.

Następnie deski, talerze, sztućce serwetki, olej, warzywa, owoce, sery, twarogi, wędlina i mąka z pełnego przemiału „zostały wprawione w ruch”. Cała szkoła stanęła przed wezwaniem wykonania MEGA ŚNIADANIA, KTÓRE DAJE MOC ! Było dużo zabawnych sytuacji, dużo pracy i dużo dobrego humoru. Były placki i ciastka dyniowe z własnej produkcji dżemem dyniowym i pigwowym, z pestkami słonecznika i sezamem. Były tradycyjne kanapki, twarożek, szaszłyki warzywne. Nie zabrakło jogurtu, soków owocowych warzyw i owoców na przekąskę.

Śniadanie własnoręcznie przygotowane smakowało wyśmienicie a praca w zespołach przebiegała na 6+. Zwracano również uwagę na kulturę przygotowywania i spożywania posiłku. I jeszcze jedno - najważniejsze, że ŚNIADANIE było zdrowe i DAŁO NAM MOC!

*******************************************************

Znalezione obrazy dla zapytania sniadanie  clipart