Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA - z inicjatywy dyr. Ewy Ambroziak. Przeprowadzony zostanie w okresie od 21.09.2015 r. do 21.03.2016 r.
*******************************************************
ZA ZADANIE NR 1 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
W naszej szkole odbyła się debata ( zorganizowana przez Samorząd Uczniowski ) i próba ustalenia odpowiedzi na pytanie KTO Z NAS CHCE BYĆ SYMPATYCZNYM CZŁOWIEKIEM? Debatę rozpoczęto od wyszukiwania w słownikach języka polskiego pojęcia SYMPATYCZNY. Podczas BURZY MÓZGÓW poszukiwano określeń pasujących do człowieka sympatycznego. Następnie w każdej klasie, począwszy od przedszkola, wybierano najsympatyczniejszego ucznia. Z siedmiu najsympatyczniejszych młodych ludzi wybrano Króla Najsympatyczniejszych, który spełnił określone wymagania ( ustalone podczas debaty). Wybory odbywały się w sposób demokratyczny, a głos mógł oddać każdy, tzn. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Podsumowaniem działań było ułożenie i wdrożenie w życie KARTY ZASAD DOBREGO ZACHOWANIA, gdyż każdy chce być uznawany za człowieka sympatycznego.Na zakończenie spotkania uczniowie wyciągnęli następujące wnioski:
Człowiekowi sympatycznemu łatwiej żyć; jest pozytywnie oceniany przez społeczność, łatwiej nawiązuje kontakty, sprawia dobre wrażenie, ma autorytet i jest szanowany, cieszy się dobrą opinią.
Te działania przyniosły zamierzony efekt: każdy uczeń i pracownik szkoły chce zasłużyć na miano sympatycznego człowieka. Zadanie trudne, gdyż zarówno uczniowie i nauczyciele to bardzo dobrzy obserwatorzy i nic nie umknie ich uwadze.
OTO NASZA SZKOLNA KARTA ZASAD DOBREGO ZACHOWANIA
1. Używam zwrotów grzecznościowych.
2.Wiem, jak rozmawiać z dorosłymi, a jak z rówieśnikami.
3.Podczas rozmowy nie trzymam rąk w kieszeni.
4.Jestem życzliwy i uprzejmy w stosunku do wszystkich.
5.Nie przerywam wypowiedzi innych, uważnie słucham, co inni do mnie mówią.
6.Pomagam innym, gdy tego potrzebują.
7.Potrafię zachować się w miejscach publicznych.
8.Znam zasady kulturalnego zachowania się przy stole.
9.Wiem, jak zachować się w środkach komunikacji miejskiej
10. Reaguję na przejawy agresji.
11.Jestem sprawiedliwy wobec wszystkich.
12.Przyznaję się do błędów i umiem za nie przeprosić oraz ponieść konsekwencje.
13.Panuję nad swoimi emocjami.
14.Pamiętam o obowiązkach ucznia.
15. Dotrzymuję obietnic i danego słowa.
16. Dbam o higienę osobistą swojego ciała, pamiętam o myciu zębów i uszu.
17. Dbam o wygląd zewnętrzny.
18. Ubieram się stosownie do okoliczności.
19. Myję dłonie po wyjściu z toalety.
20. Noszę chusteczkę higieniczną i dbam o porządek wokół siebie.
ZA ZADANIE NR 2 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
Podczas godzin do dyspozycji wychowawcy i lekcji plastyki zorganizowane były zajęcia warsztatowe pod hasłem MÓJ WYGLĄD ŚWIADCZY O MNIE.
Najpierw uczniowie zostali podzieleni na grupy i na zasadzie BURZY MÓZGÓW poszukiwali wyjaśnienia, jakie treści kryje w sobie powiedzenie: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Okazało się, że uczniowie trafnie je zinterpretowali. Uświadomili sobie również, jak ważny jest wygląd i odbiór danej osoby przez otoczenie.
Następnie odbyły się dwie dyskusje na następujące tematy:
1.Jakie towarzyszą człowiekowi uczucia, gdy jest nieodpowiednio ubrany?
2.Jakie towarzyszą człowiekowi uczucia, gdy jest odpowiednio ubrany?
Na podsumowanie każdej z dyskusji powstały plakaty, na których wypisano uczucia towarzyszące ludziom w danej sytuacji. Cel dyskusji został osiągnięty, gdyż nikt nie chce, aby człowiekowi towarzyszyły złe emocje z powodu niestosownego ubioru.
Podczas lekcji plastyki uczniowie opisywali ustnie stroje damskie i męskie, w które należy się ubrać w zależności od okazji. Dobre pomysły uczniowie zilustrowali i tak na podsumowanie zajęć warsztatowych powstał plakat MÓJ WYGLĄD ŚWIADCZY O MNIE.
ZA ZADANIE NR 3 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
MOJE ZACHOWANIE ŚWIADCZY O MNIE – pod tym hasłem zorganizowane zostały lekcje do dyspozycji wychowawcy i zajęcia świetlicowe. Przypomniano SZKOLNĄ KARTĘ ZASAD DOBREGO ZACHOWANIA i dyskutowano o niektórych zachowaniach uczniów naszej szkoły. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie trafnie dokonywali samooceny i oceny zachowania swoich kolegów i koleżanek. Podczas dyskusji wspólnie zastanawiali się, o czym świadczy zarówno dobre jak i niestosowne zachowanie. Realizując zadanie uczniowie mieli okazję wypowiadania się na forum, przestrzegając zasad obowiązujących podczas dyskusji.
Podsumowaniem dyskusji była praca zespołowa - uczniowie wskazywali właściwe zachowania i używali argumentów, które uwidaczniały realne korzyści wynikające
z właściwego zachowania. W toku zajęć uczniowie byli bardzo kreatywni.
Podczas lekcji języka polskiego uczniowie omawiali zachowania bohaterów lektur, dokonywali oceny ich postępowania i zauważyli, że właściwe zachowanie ma wpływ na życie każdego człowieka. Wyciągnęli wnioski, że ludzie zachowujący się według ogólnie przyjętych norm i zgodnie z zasadami savoir-vivre`u są bardziej lubiani oraz mają więcej przyjaciół. Uczniowie napisali również prace literackie na temat MOJE ZACHOWANIE ŚWIADCZY O MNIE.
ZA ZADANIE NR 4 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
W dniu 14 stycznia 2017r. odbyła się w naszej szkole bardzo ważna impreza środowiskowa, na którą społeczność lokalna zawsze czeka z niecierpliwością.
Od wielu lat ta impreza jest wpisana w tradycję naszej szkoły.
W tym roku nauczyciele podjęli wezwanie, aby godzinny program artystyczny przygotować pod kontem obchodów Dnia Babci i Dziadka i zaprezentować zasady dobrego zachowania na co dzień w stosunku do osób starszych. Wszyscy uczniowie wraz z przedszkolakami brali udział w przedstawieniu, gdyż największą pociechą dla seniorów jest występ wnucząt na forum całej społeczności, a nauczyciele w każdym uczniu dostrzegli drzemiący talent.
Uczniowie wcielając się w wyreżyserowane role, tak naprawdę nauczyli się sposobów w jaki można okazywać szacunek swoim babciom i dziadkom;
- można podać łapcie, gdy dziadkowie wrócą do domu lub przyjdą w odwiedziny,
- można pomóc w wycieraniu talerzy i garnków,
- można z nieprzymuszonej woli zetrzeć kurze i odkurzyć dywan,
- można wysłuchać opowiadań dziadków, jak to kiedyś było,
- można im zrobić herbatę i poczęstować ciastkami,
- można dla nich zatańczyć, zaśpiewać piosenkę i powiedzieć wiersz, którego właśnie nauczyli się w szkole,
- można dziadkom oddać ostatnie dwa cukierki,
- można z chęcią iść do sklepu po drobne zakupy,
- w jaki sposób można poprosić dziadków do tańca,
- można po prostu powiedzieć, że się ich kocha,
- można z rodzicami kupić tort (specjalnie z okazji dnia Babci i Dziadka) i wspólnie spędzić czas przy stole,
- zawsze należy używać zwrotów grzecznościowych,
To był dobry pomysł. Zabawa choinkowa stała się zabawą wspólną, miedzypokoleniową. Uczniowie pracując w zespołach nad inscenizacjami uczyli się współpracy, poprawnej komunikacji między sobą a przede wszystkim poznali, w jaki sposób można stosować zasady dobrego zachowania każdego dnia wobec siebie i dorosłych.
Przekonali się, że warto jest okazywać szacunek seniorom. Należy szanować każdego człowieka, jeśli samemu chce się być szanowanym.
Podczas zajęć pozalekcyjnych, uczniowie starszych klas wykonali upominki dla wszystkich przybyłych gości – papierowa piramidka z ukrytym w środku cukierkiem.
Zajęcia były bardzo pracochłonne, bowiem należało najpierw narysować siatkę ostrosłupa, wyciąć ją, zrobić dziurkaczem 4 dziurki, przeciągnąć przez nie wstążeczkę i włożyć przed zawiązaniem czekoladowego cukierka.
Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowali dla swoich babć i dziadków laurki, lampiony oraz własnoręcznie pomalowane odlewy gipsowe.
Uczniowie naszej szkoły, wykonując upominki, dowiedzieli się podczas luźnej rozmowy z nauczycielami, jak ważna jest wartość podarunku, w wykonanie którego włożone zostało serce.
Podczas prób przed występem przedszkolaki i uczniowie wykazali wiele zaangażowania i cierpliwości, byli zdyscyplinowani i zmotywowani do jak najlepszej współpracy na płaszczyznach: uczeń - uczeń i uczeń – nauczyciel. Owocna współpraca przełożyła się również na wysoką jakość gry aktorskiej. Sala udekorowana była portretami dziadków, które powstały podczas zajęć świetlicowych. Uczniowie wykazali się również talentem plastycznym.
ZA ZADANIE NR 5 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
Podczas zajęć świetlicowych i godzin do dyspozycji wychowawcy zostały przeprowadzone pogadanki na temat dobrego i złego wpływu środowiska na wychowanie i zachowanie uczniów. Uczniowie podawali wiele przykładów z własnego doświadczenia i odgrywali scenki dramowe. Zabawy były dobrym sposobem na przygotowanie uczniów do społecznego współdziałania. Pobudzeni tematem zaczęli również opowiadać o emocjach towarzyszących konkretnym zachowaniom.
Kolejnym wyzwaniem dla uczniów było poszukiwanie pomysłów jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i jak wybrnąć z kłopotliwych sytuacji. Wyjaśniona i opisana została kwestia zachowania asertywnego.
Zachowania asertywne uczniowie przedstawiali w formie prac plastycznych ( zajęcia plastyczne).
Zajęcia przyczyniły się do zrozumienia przez dzieci problemu złego wpływu środowiska na ich wychowanie i zachowanie. Były otwarte podczas rozmowy i chętnie poszukiwały rozwiązań wyjścia z kłopotliwych sytuacji. Wykazały się podczas zajęć większą asertywnością, co w przyszłości na pewno zaowocuje. Najważniejsze, że uczniowie nie wstydzą się być miłym i grzecznym młodym człowiekiem
TO JUŻ OSTATNIE ZADANIE .........
ZA ZADANIE NR 6 ZDOBYLIŚMY 10PKT/10PKT !!!
W lutym 2017r. sekcja plastyczna przygotowała dwa plakaty informujące społeczność uczniowską o konkursie na temat znajomości zasad dobrego zachowania, który odbył się 27.02.2017r. Uczniowie doskonale wiedzieli, że na podsumowanie projektu można będzie wziąć udział w konkursie i zdobyć tytuł MISTRZA SAVOIR VIVRE.
Ustalonego dnia o godzinie 9.05 wszyscy uczniowie z klas III-VI przystąpili do rozwiązywania testu z wiedzy o dobrym zachowaniu.
Pytania w teście dotyczyły prawidłowego zachowania się w szkole i poza szkołą, w gabinecie pani dyrektor, podczas uroczyści szkolnych i państwowych, w restauracji i w środkach komunikacji miejskiej. Tematyka związana była również z umiejętnością nakrywania do stołu i zachowania się przy stole oraz doborem właściwego ubioru i właściwego zachowania się w stosunku do osób starszych.
Dnia 01.03.2017r. podczas apelu ogłoszono wyniki konkursu oraz udzielono poprawnych odpowiedzi na pytania, z którymi uczniowie mieli kłopoty.
Najlepszy wynik i upragniony tytuł - MISTRZ SAVOIR VIVRE uzyskał uczeń z klasy IV Kacper Bąkowski. Zwycięzcy wręczono dyplom na forum całej społeczności szkolnej. Gratulacje otrzymał od Pani dyrektor, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Podczas apelu towarzyszyły wszystkim pozytywne emocje.
Zdecydowana większość uczniów wykazała się dużą wiedzą z zakresu dobrego wychowania. Średni wynik testu to 75%.
Cieszymy się, że nasi uczniowie potrafią odpowiednio zachować się w różnych sytuacjach.
Gratulujemy wszystkim naszym uczniom !!!