Patron Szkoły

Profesor Władysław Szafer (1886 - 1970)

Był wybitnym, nieprzeciętnej miary uczonym o wielkim autorytecie, jakim cieszył się w kraju i w świecie. Był Twórcą i Organizatorem Ruchu Ochrony Przyrody w Polsce, z którym związany był przez całe życie.Jego wielką zasługą było stworzenie trwałych podstaw naukowych ochrony przyrody w naszym kraju, zbudowanie mocnych zrębów jej organizacji i stworzenie form społecznego działania na tym polu. Rozwijał cenną działalność na forum międzynarodowej współpracy w ochronie przyrody. Współtwórca wielu parków narodowych i rezerwatów przyrody. Założył i prowadził Instytut Botaniki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Ochrony Przyrody PAN. Był współautorem „Flory polskiej” i „Szaty roślinnej Polski”, autorem nowatorsko brzmiącego niegdyś hasła: ”Ochrona przyrody ochroną człowieka”.

"Ochrona przyrody to także ochrona ojczyzny, jej piękna i zabytków, które są skarbami kultury narodowej"

Troski prof. Władysława Szafera:

• "Żeby w tkaninie najwspanialszych krajobrazów świata po wieczne czasy zachowane zostały klejnoty ze skabca polskiej przyrody: Pieniny, Tatry, Ojcowski..."
  • "Żeby umiejętnie gospodarować zasobami wody, wszak dla krajobrazu to krew dla organizmu."
  • "Żeby nikt nie patrzył na las jako fabrykę drewna, bo to coś znacznie bardziej skomplikowanego i wspaniałego."

**********************************************************

Ze smutkiem informujemy, że 14 stycznia 2017 r. w wieku 95 lat zmarła  córka patrona naszej szkoły  prof. Władysława Szafera -  Pani Anna Halina Staniszewska. Urodziła się w znanej krakowskiej rodzinie profesorskiej, jako córka  przyrodników  profesora Władysława Szafera i profesor Janiny Jentys-Szaferowej. Była absolwentką  polonistyki Uniwersytetu  Jagiellońskiego w Krakowie.  Przez wiele lat pracowała   jako redaktorka i autorka w "Naszej Księgarni".Była wieloletnią  pilotką  wycieczek zagranicznych oraz cenioną  malarką o ogromnej pasji twórczej.                                                                          Pani Anna Halina Staniszewska w 2005 roku zaszczyciła nas swoją obecnością,   podczas uroczystości nadania imienia naszej Szkole.  Ofiarowała nam wówczas  jeden ze swoich obrazów, pozostawiając w ten sposób wspomnienia tamtych chwil oraz przekazując nam cząstkę siebie. Przez 12  lat, każdego roku przysyłała nam  karki z życzeniami, pełne ciepłych i wzruszających słów, zawsze pisane odręcznie, zawsze w niezwykłym, zaskakującym  stylu. Ostatnia doszła do nas właśnie 14 stycznia 2017 r.  To było ostatnie pożegnanie Pani Anny z naszą szkołą.

Rodzinie przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia

Znalezione obrazy dla zapytania clipart kondolencje

Społeczność Szkoły Podstawowej                           im. prof. Władysława Szafera                                                     w Kterach