Uwaga!

O szkole

Z kart kroniki

SZKOŁA PODSTAWOWA W KTERACH WCZORAJ I DZIŚ

 

                WCZORAJ                                                DZIŚ

 

  Korzenie Szkoły Podstawowej w Kterach sięgają końca XIX wieku. Prawdopodobnie, według wspomnień najstarszych mieszkańców wsi, istniała już w czasie zaborów, gdyż pamiętają oni, że nauka odbywała się jedynie w języku rosyjskim. Początkowo była to gliniana lepianka wybudowana w tym samym miejscu, w którym szkoła znajduje się obecnie. Teren pod budowę podarował ówczesny właściciel ziemski Kter pan Wodziński. Była to czteroklasowa szkoła początkowa.

Z inicjatywy mieszkańców wsi, jeszcze przed I wojną światową, gliniany budynek został zburzony, a na jego miejscu wzniesiono szkołę murowaną. Wówczas składała się ona z  jednej sali lekcyjnej, kuchni i pokoju dla dyrektora.

Szkoła z tak niewielkim zapleczem gospodarczym przez kilkadziesiąt lat kształciła co roku około 100 uczniów. Jeszcze przed II wojną światową dyrektorem był pan Karlakowski, który razem z żoną zarządzał szkołą i kształcił miejscowe dzieci.  W nauczaniu głównie skupiano się na wiedzy o Polsce, jej historii, wielkich Polakach i patriotyzmie. Nacisk na te wartości był tak olbrzymi, że ówczesna uczennica Szkoły Powszechnej w Kterach, pani Stefania Sieradzka z domu Łukaszczyk, recytuje ze łzami w oczach wiersz, wspominając dziś lata szkolne.

                                                           „Od Racławic idą nasi po cztery, po cztery

  Madaliński z ułanami potem kosyniery,

               zaparskały wszystkie konie, zabrzękły pałasze,

          maszeruje opłotkami Polskie Wojsko nasze.”

Pani Stefania doskonale pamięta też dzień śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Cały kraj, nawet te małe wioski ogarnęła straszliwa żałoba. Wspomina, że wszyscy uczniowie i nauczyciele, z czarnymi sztandarami i smutkiem w piersiach, jechali do kościoła parafialnego w Strzegocinie. Tam odbyła się uroczysta msza żałobna ku czci Wielkiego Polaka.

 Godna uwagi jest także działalność artystyczna młodych i dorosłych mieszkańców Kter. Bardzo prężnie działały „Kółka dramatyczne”. Cały ciężar ich organizacji spoczywał na Franciszku Lewińskim ( nazywanym reżyserem), Kazimierzu Lewińskim i Stanisławie Kalisiaku. To oni odpowiadali za kształt przedstawień, inscenizacji i komedyjek. Początkowo dotyczyły one obrzędów i codziennych zajęć ludności wiejskiej. Z czasem przygotowano sztuki patriotyczne między innymi: „Legiony”  „Młynareczka”, „Powstanie Listopadowe”.

Wybuch II wojny światowej całkowicie zniszczył działalność oświatową. Budynek szkolny zajęli Niemcy. Przeznaczyli go na magazyn broni, sprzętu i ubrań.

Po wojnie zajęcia odbywały się w szkole oraz w domach prywatnych u państwa Łukaszczyków i Sieradzkich. Dyrektorami wówczas byli: p. Wasiak, p. Rogadzki, p. Wągrowski, p. Różański.

Pod koniec lat 50- tych rozpoczęto rozbudowę budynku szkolnego. Do prac z wielkim zaangażowaniem włączyli się mieszkańcy Kter, uczniowie i nauczyciele. Dyrektorem był wtedy pan Grzelakowski. Kolejni dyrektorzy to: pan Zawierucha, pan Miszewski. ****(szkoła filialna, inf. Ze starej kroniki)

W 2000 roku z inicjatywy Wójta Gminy Krzyżanów p. Stanisława Wikaryjczaka rozbudowano szkołę, wzbogacając ją o salę gimnastyczną, gabinet dyrektora, sekretariat, 3 sale lekcyjne, dodatkowe sanitariaty, szatnie oraz nowoczesną i ekologiczną kotłownię opalaną słomą. Starą część szkoły wyremontowali i odnowili mieszkańcy Kter. Na czas rozbudowy i remontu działalność szkoły została zawieszona, a dzieci uczęszczały do Szkoły Podstawowej
w Siemienicach.

1 września 2001 roku odbyło się uroczyste otwarcie  rozbudowanej szkoły w Kterach A, jednocześnie zamknięto Szkołę Podstawową w Siemienicach. W szkole w Kterach A rozpoczęli wówczas pracę nauczyciele, którzy wcześniej pracowali w szkole w Siemienicach byli to: p. Wanda Wilkońska, p. Katarzyna Frydrysiak, p. Ewa Ambroziak, p. Katarzyna Borczyńska, p.Wojciech Wilkoński, p. Aneta Kucharska, p. Andrzej Żurawicz oraz  dwie panie, które pracowały w Szkole Filialnej w Kterach A, p. Katarzyna Kotarska i p. Hanna Kowalczyk. Dyrektorem została pani Bożena Sysiak. Naukę rozpoczęło ...uczniów.

 10 czerwca 2005 roku, Szkole Podstawowej w Kterach A, nadano imię wybitnego przyrodnika, współtwórcy Ligi Ochrony Przyrody, profesora Władysława Szafera. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością rodzina profesora: córka pani Anna Staniszewska oraz wnuk pan Władysław Szarski. Proboszcz parafii w Strzegocinie dokonał poświęcenia sztandaru, który ufundowali sponsorzy, mieszkańcy okolicznych wsi, nauczyciele ze wszystkich szkół z terenu gminy.

31 sierpnia 2006 roku, po 22 latach pracy na stanowisku dyrektora, najpierw Szkoły Podstawowej w Siemienicach, potem Szkoły Podstawowej w Kterach A, na emeryturę odeszła pani Bożena Sysiak. W wyniku konkursu stanowisko dyrektora, z dniem 01 września 2006 roku, objęła pani Ewa Ambroziak. Pani Ewa Ambroziak jest nauczycielem przyrody, wieloletnim opiekunem Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Z inicjatywy obecnej pani dyrektor szkoła nosi imię profesora Władysława Szafera.

Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach postrzegana jest w środowisku jako placówka ekologiczna. Od wielu lat uczniowie biorą udział w akcjach na rzecz ochrony środowiska, zajmują czołowe miejsca
w zbiórkach surowców wtórnych organizowanych przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego. 

W wakacje 2015 roku z inicjatywy Wójta Gminy Krzyżanów p. Tomasza Jakubowskiego oraz Rady Gminy Krzyżanów rozpoczęły się prace termomodernizacyjne budynku szkoły. Został on docieplony, położono elewację zewnętrzną, wymieniono okna, drzw, obrynnowanie, pokrycie dachowe na sali gimnastycznej oraz kocioł grzewczy.  Wyremontowano  także budynek kotłowni. Dzięki temu Szkoła znacznie poprawiła swój zewnętrzny wizerunek. W tym czasie obowiązki zastępującej dyrektora przejęła p. Katarzyna Kotarska. Pracując wspólnie z rodzicami zadbała o uporządkowanie terenu przyszkolnego. Niezwykle wyczerpujące prace (z powodu m.in. bardzo upalnego lata)  dotyczyły: wycinki krzewów, nawiezienia  ziemi pod trawniki wokół budynku, wykonania  nasad kwiatów i krzewów ozdobnych oraz utwardzenia wjazdu  i  pobocza wzdłuż budynku szkoły.

                           Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach

   Szkoła Podstawowa w Kterach jest jedną z trzech szkół podstawowych na terenie Gminy Krzyżanów, powiat kutnowski, województwo łódzkie. Położona jest w Pradolinie Warszawsko – Berlińskiej nad rzeka Bzura (w obszarze Natura 2000 wśród malowniczych łąk torfowych), wzdłuż której rozpościerają się tereny niezwykle interesujące dla przyrodników ze względu na występowanie wielu rzadkich gatunków ptaków, zwierząt i roślin. Od roku 2005 szkoła nosi imię wybitnego botanika, paleobotanika, działacza na rzecz ochrony przyrody w Polsce i na świecie, współtwórcy Ligi Ochrony Przyrody, profesora Władysława Szafera. Od 1902 roku szkoła ulegała modernizacji i rozbudowie. W 2001 roku dobudowano trzy sale lekcyjne, sale gimnastyczną z szatniami i natryskami, sekretariat i gabinet dyrektora, sanitariaty. Starą część szkoły zmodernizowano zakładająccentralne ogrzewanie.

Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach postrzegana jest w środowisku jako placówka ekologiczna, gdyż jako pierwsza w województwie posiadała ekologiczną kotłownie opalaną słomą. Od wielu latuczniowie biorą udział w akcjach na rzecz ochrony środowiska, zajmują czołowe miejsca w zbiórkach surowców wtórnych ("Szukaj rady na odpady") organizowanych przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego, podejmujądziałania proekologiczne w lokalnym środowisku. Ponadto mogą się pochwalić wieloma sukcesami w różnorodnych konkursach na szczeblu gminy, powiatu, województwa i kraju: I miejsce w XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem "Mój las", I miejsce w Gminnym Turnieju w Halowa Piłkę Nożna o Puchar Dyrektora Gimnazjum, I, II, III miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem "Julian Tuwim dzieciom".

Szkoła podejmuje się realizacji projektów pozyskanych ze środków unijnych. W ostatnim roku realizowała projekt "Indywidualizacja nauczania uczniów klas I-III w gminie Krzyżanów", a obecnie wdrażany jest innowacyjny projekt "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii - EDUSCIENCE", którego celem jest wybór sposobu nauczenia, który bardziej motywuje i daje lepsze efekty w procesie nauczania i uczenia się. Uczniowie ze znaczącą pomocą nauczycieli i rodziców inicjują i realizują pomysły na rzecz własnego rozwoju, rozwojuszkoły i środowiska dotyczące sportu i rekreacji, nauki oraz sztuki. Nauczyciele systematycznie i skutecznie współpracują ze sobą, aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i lokalnego środowiska. Na uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca z rodzicami oraz ich duże zaangażowanie w życie szkoły. Rodzice zgłaszają wiele inicjatyw dotyczących życia szkoły, ale i z aprobata podchodzą do propozycji przedstawianych przez grono pedagogiczne.

Wykazują duże zainteresowanie działaniami na rzecz i dla dobra ucznia. W szkole panuje miła i życzliwa atmosfera sprzyjająca pracy, nauce i wychowaniu dzieci w poczuciu obowiązku i szacunku. Wspólne przedsięwzięcia kadry pedagogicznej, pracowników szkoły, uczniów i rodziców owocują postrzeganiem szkoły, jako miejsca kultury, w którym spotyka się nie tylko społeczność szkolna, ale również mieszkańcy miejscowości.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach
    Ktery 34
    99-314 Krzyżanów
  • 24 356 26 12