KSIĄŻKOWE MOLE

DLA RODZICÓW

Znalezione obrazy dla zapytania mama czytaDLACZEGO WARTO DZIECIOM CZYTAĆ KSIĄŻKI

DROGI RODZICU!!!

Umberto Eco napisał: „kto czyta książki, żyje podwójnie”, więc jeśli nie chcesz pozbawić swojego dziecka prawdziwych emocji, postaraj się by polubił literaturę.

Dlatego warto wrócić do starych , dobrych sposobów spędzania wolnego czasu. Warto czytać dziecku i z dzieckiem codziennie!!!

1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Ta prawidłowość jest związana z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu kiedy niemowle zaczyna być otaczane mową.
  2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytyczne – często możemy zaobserwować, że maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Oczywiście ważne jest więc, aby mogły uczyć się na dobrych wzorcach.
  3. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Książki wzbogacają bierny (rozumienie) i czynny (mowa) słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagając w ten sposób odnosić sukcesy   w przedszkolu i w szkole. Czytanie pomaga także w przezwyciężaniu dysleksji.
  4. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób inwestujesz w moralny i intelektualny rozwój swojego dziecka. Dzieci którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane.
  5. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko czytając wraz z rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia.
  6. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami   a dziećmi. Wspólne czytanie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Co przynosi zarówno „korzyści natychmiastowe” jak i procentuje na przyszłość. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, z korzyścią dla wszystkich.
  7. Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

Pamiętaj, że codzienne czytanie dziecku:

Znalezione obrazy dla zapytania wesołe dzieci clipart        Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka

Rozwija język, pamięć i wyobraźnięZnalezione obrazy dla zapytania pamiec mowa clipart

Uczy myślenia, poprawia koncentrację

Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka

Poszerza wiedzę ogólną

Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole                                                                           Znalezione obrazy dla zapytania szkola clipart   Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu

Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów

Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury

Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
.

Znalezione obrazy dla zapytania dziecko grafika