Warto wiedzieć, że nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos. Książki, które przeczytamy w dzieciństwie naszym dzieciom są najważniejsze, późniejsze lektury nie mają już na nie tak wielkiego wpływu. Aby pielęgnować te wartości nasi nauczyciele podejmują różnorodne działania. Będziemy o nich systematycznie pisać.
NARODOWE CZYTANIE NOWEL ,,KATARYNKA" BOLESŁAW PRUS
Tradycją naszej Szkoły stał się udział w akcji: Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy nowele, konkretnie ,, Katarynkę " Bolesława Prusa. Na spotkaniu byli przedstawiwciele wszystkich szkół z terenu Gminy Krzyżanów oraz władze samorządowe. Jak zawsze była piękna scenografia i muzyka. Przedstawiciele naszej szkoły, w osobach: p. Wanda Wilkońska, p. Hanna Kowalczyk i przygotowująca spotkanie p. Katarzyna Kotarska oraz uczniowie klasy V, VI, VII estetycznie i z przejęciem przeczytali utwór. To było bardzo miłe spotkanie i niezwykle bogate przeżycie emocjonalne.
Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
- SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
9 maja nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie, w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach”. Celem spotkania było promowanie czytelnictwa oraz zdrowego trybu życia wśród najmłodszych czytelników. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali niezwykle barwnych, ciekawych i pełnych humoru opowieści pisarki o zdrowym trybie życia, przysłowiach, ekologii i o swoich najnowszych książkach. Były też historie z życia bohaterów książek oraz samej autorki. Spotkania autorskie są dla uczniów niezwykłym przeżyciem, wywołującym wiele pozytywnych emocji i wrażeń, które na długo pozostają w ich pamięci.
NARODOWE CZYTANIE ,,PRZEDWIOŚNIA"
Kolejny raz nasza Szkoła brała udział w akcji: Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy ,, Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Na spotkaniu byli przedstawiwciele wszystkich szkół z terenu Gminy Krzyżanów oraz władze samorządowe. Przepiękna scenografia i muzyka, którą witano gości nawiązywała do 100 lecia Niepodległej. Przedstawiciele naszej szkoły, w osobach: p. Wanda Wilkońska i p. Katarzyna Kotarska oraz uczniowie klasy VI i VIII przeczytali fragment powieści, dotyczący podróży Seweryna i Cezarego Baryki do Polski - wizja szklanych domów. To było bardzo miłe spotkanie i niezwykle bogate przeżycie emocjonalne.
Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH - SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ CZERWIŃSKĄ -RYDEL
Uczniowie klas IV-VII wraz z nauczycielkami: p. K. Kotarską, p. W. Wilkońską i p. A. Rybczyńską uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim z Panią Anna Czerwińską -Rydel, muzykiem, pedagogiem oraz autorką książek dla dzieci i młodzieży. Było ono zorganizowane dla wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie w ramach projektu "Z książką na walizkach ” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie. Pisarka przyjechała do nas aż z Gdańska! Spotkanie przebiegało w konwencji dialogu pisarki z uczniami, połączonego z odczytaniem fragmentów książki:,, Listy w butelce opowieść o Irenie Sndlerowej” . Trzeba przyznać, że swoimi opowieściami zaczarowała młodych czytelników. Odpowiadała również na pytania dotyczące twórczości i życia prywatnego. Na zakończenie był moment na kupowanie książek, autografy i wspólne zdjęcia.
Dziękujemy rodzicom za dowóz uczniów na spotkanie.
Na spotkaniu autorskim z p. Anną Czerwińską –Rydel został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki – ilustracja do książki pt.: ,,Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej". Brali w nim udział uczniowie klas IV-VII ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Krzyżanów. Spośród wielu prac pani Czerwińska-Rydel wybrała 3 zwycięskie prace. Autorkami 2 z nich (pod kierunkiem p. K. Kotarskiej) były uczennice z naszej szkoły: Michasia Kotarska i Wiktoria Nykiel. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo, praca Michasi Kotarskiej została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i opiekunowi.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z inicjatywy opiekunki biblioteki szkolnej p. Katarzyny Kotarskiej 29.09.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znane utwory to:,, Szewczyk Dratewka", Psotki i śmieszki (wiersze),Baśń o siedmiu krukach,W Wojtusiowej izbie, Kopciuszek.
W akcję głośnego czytania włączyli się wszyscy wychowawcy i nauczyciele. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klas od II do VII czytali matematyczne opowieści o pouczającym i humorystycznym zabarwieniu. Przygotowali też rekwizyty i elementy dekoracyjne. W drugiej części spotkania pani dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi czytali uczniom książkę pt.: ,,Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej. To niezwykle wartościowa opowieść o szkolnych problemach uczniów i sposobach ich rozwiązywania.
Warto pamiętać, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstawać w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.
NARODOWE CZYTANIE ,, WESELA"
Nasza Szkoła brała udział w akcji: Narodowe Czytanie ,, Wesela "StanisławaWyspiańskiego. Na spotkaniu byli przedstawiwciele wszystkich szkół z terenu Gminy Krzyżanów. Przepiękna scenografia, kostiumy oraz muzyka, którą witano gości wprowadził nas w niezwykły klimat wiejskiego wesela, tego w Bronowicach. Czytanie dramatu rozpoczął Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Zygmunt Jasiński, wcielając się w rolę Czepca. Naszą szkołę reprezentowały : p. Wanda Wilkońska w roli Kliminy i p. Katarzyna Kotarska w roli Radczyni oraz uczennice klasy VII: Natalia Baranowska – Radczyni, Natalia Krzyszkowska – Zosi i Oliwia Gawryszczak w roli Haneczki. To było bardzo miłe spotkanie i niezwykle bogate przeżycie emocjonalne.
ŚWIĘTO KSIĄŻKI, TURNIEJ WIEDZY I KONKURS PLASTYCZNY
Z okazji ŚWIĘTA KSIĄŻKI odbył się uroczysty apel pod hasłem: ,, Pociąg do świata bajek” oraz turniej ze znajomości lektur i książek dla dzieci przygotowany przez p. Katarzynę Kotarską.Uczniowie klas I-VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali inscenizacje najpiękniejszych baśni świata. Recytowali także teksty poświęcone książce, podkreślając jej walory poznawcze, edukacyjne i wychowawcze. Śpiewali piosenki mające zachęcić do czytania książek. Po każdej scence, w której występowali bohaterowie baśni i bajek, prowadzący pytali publiczność o jej tytuł i główne postaci. Nawet najmłodsi uczniowie wykazali się dużą znajomością bajek i prawie bezbłędnie odpowiadali na zadawane pytania.Następnie odbył się turniej wiedzy o książkach. Tematem przewodnim turnieju były oczywiście lektury oraz znane dzieciom bajki i baśnie, których fragmenty wykorzystano w inscenizacji. Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego ph.:,, Bohaterowie naszych lektur” oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom.
Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH - SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM
Nasza Szkoła brała udział w akcji ,, Z książką na walizkach" w ramach V Łódzkich spotkań pisarzy z młodym czytelnikiem. W zwiążku z tym, w piątek 12 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z wyjątkowym gościem, Pawłem Beręsewiczem – tłumaczem oraz autorem powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do dzieci i młodzieży. Pan Beręsiewicz opowiadał o swojej karierze zawodowej, pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Sprawdził też znajomość języka angielskiego u publiczności. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Niektóre zostały także zaproszone na rozmowę o książkach przy herbatce. Pisarz żywo i barwnie opowiadał o książkach i bohaterach swoich utworów. Na koniec publiczność zadawała autorowi pytania, dzięki którym przekonała się, iż pisarz nie ma swojej ulubionej książki, z każdej jest dumny, natomiast tematykę czerpie z obserwacji, doświadczeń, czy też inspiruje się własną rodziną, jak to było w przypadku Ciumków.
Na zakończenie pan Beręsewicz rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek.
KONKURS PLASTYCZNY
Na spotkaniu autorskim z p. Pawłem Beręsewiczem został rozstrzygnięty konkurs platyczno-literacki pod hasłem:,, Strachy na lachy" – ilustracja do książki pt.:,, Tajemnica człowieka z blizną". Brali w nim udział uczniowie klas IV-VI ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Krzyżanów. Spośród wielu prac pan Beręsewicz wybrał 3 zwycięskie prace, których autorkami ( pod kierunkiem p. K. Kotarskiej) były uczennice z naszej szkoły: Natalka Baranowska, Michasia Kotarska i Asia Adamiak. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe z dedykacją od pisarza i pamiatkowe dyplomy. Dodatkowo, praca Natalki Baranowskiej została zakwalifikowana do etapu powiatowego.
KIERMASZ DOBREJ KSIĄŻKI
Tuż przed świętami odbył się Kiermasz Dobrej Książki. Jak zwykle pojawiło się mnóstwo tytułów i kupujących! To była wyjątkowa okazja do zakupów w promocyjnych cenach! Wśród sprzedawanych tytułów zdarzały się nowości wydawnicze, lektury, literatura popularnonaukowa oraz wiele książek dla najmłodszych.
Kiermasz to nie tylko okazja do zakupów, ale i do wymiany doświadczeń, rozmowy i zachęcania do obcowania z książką już od najmłodszych lat. Miłośników czytania nie zabrakło wśród dzieci i dorosłych. Zakupem książek zainteresowani byli uczniowie, pracownicy i rodzice. Kupowali je dla siebie oraz jako prezenty pod choinkę dla bliskich.
NARODZINY PISMA I KSIĄŻKI!
Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Katarzynę Kotarską, których głównym celem było poznanie historii pisma i książki. Na podstawie projekcji multimedialnej uczniowie poznali najważniejsze pojęcia związane z drukiem oraz pismem. Następnie przystąpiły do działania! Przy użyciu pióra gęsiego oraz tuszu tworzyły własny, krótki tekst opierając się na prezentowanym stylu pisma. Swoje dzieło podpisały oryginalnym inicjałem wzorowanym na zaprezentowanych przykładach. Kolejnym etapem będzie przygotowanie oprawy książki oraz zakładek z materiałów pasmanteryjnych. Efektami zajęć było nabycie podstawowej wiedzy w zakresie kaligrafii, iluminatorstwa, introligatorstwa oraz sporządzania dokumentów pergaminowych jak i ugruntowanie przekonania o potrzebie ochrony zabytków piśmiennictwa.
WIZYTA W ZSCKR W MIECZYSŁAWOWIE
Pod koniec października opiekun biblioteki szkolnej p. Katarzyna Kotarska zorganizowała dla nas- uczniów klas IV-VI oraz naszych wychowawców: p. Wandy Wilkońskiej, p. Ewy Ambroziak i oczywiście p. Katarzyny Kotarskiej wycieczkę do ZSCKR w Mieczysławowie. Zwiedzaliśmy tam bibliotekę, w której znajduje się mnóstwo książek. Dowiedzieliśmy się, czym jest księgozbiór podręczny, do czego służą katalogi i jak z nich korzystać.
Byliśmy również w Szkolnej Izbie Pamięci oraz lokalnym muzeum. To niezwykłe miejsce, w którym znajduje się bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku, z jakich korzystali kiedyś nasi przodkowie. Ten dzień dostarczył nam niezwykłych wrażeń i wiele nas nauczył.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku.
Z tej okazji 29 września w naszej bibliotece odbyły się ,, głośne spotkania z książką” . Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali opowiadań czytanych przez p. Katarzynę Kotarską. Ze wzruszeniem słuchali opowieści o marzeniach, które spełniają się tylko pozytywnym bohaterom. Po wysłuchaniu opowiadań dzieci miały możliwość swobodnego wypowiadania się. Zadawały pytania, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał kolorową zakładkę do książek.W naszej bibliotece akcja głośnego czytania jest stałą formą pracy z młodym czytelnikiem. Jej celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat oraz zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom, aby obudzić w nich zamiłowanie do książki.
PROŚBY KSIĄŻKI
Pod takim hasłem odbyły się zajęcia prowadzone w przedszkolu przez p. Anetę Kucharską. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały tekstów czytanych na głos. Właściwy ich dobór inspirował maluchów do wyrażania swoich emocji, uczuć i spostrzeżeń, także za pomocą prac plastycznych. Najmłodsi już rozumieją, co to znaczy szanować książkę i jak o nią dbać, aby służyła innym dzieciom. Nauczycielka wspólnie z dziećmi opracowała prośby książki, zapisała je i umieściła na gazetce ściennej, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli się z nimi zapoznać.