Uwaga!

  • NARODOWE CZYTANIE

    NARODOWE CZYTANIE

           Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Krzyżanowie,  bardzo aktywnie  rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa.    „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby docenić wartość czytania oraz spotkać się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji i  czytaliśmy  dramat Juliusza Słowackiego  ,, Balladyna”. Szkołę reprezentowali: Ania Polańska, Michasia Kotarska, Weronika Popławska, Julek Jabłoński oraz p. Katarzyna Kotarska i p. Wanda Wilkońska. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestniczenia w 9 edycji Narodowego Czytania. Mam nadzieję, że wspólne czytanie wpłynie pozytywnie na rozwój zainteresowań czytelniczych i pogłębi świadomość narodową Polaków, a naszych uczniów zmobilizuje do sięgania po klasykę literatury pięknej. 

    Serdecznie dziękujemy rodzicom za dowóz uczniów prywatnymi  samochodami.

  • Postaw na matematykę!

    Postaw na matematykę!

     To już kolejny rok, w którym nasi uczniowie brali udział w ogólnopolskim projekcie matematycznym, który powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Edukacji Matematycznej. Koordynatorem projektu jest p. Wanda Wilkońska.

    Celem projektu jest wyrabianie nawyku systematycznej nauki i wspomaganie rozwoju intelektualnego uczniów a także upowszechnianie nauki. 

    Dyplomy z wyróżnieniem otrzymały trzy uczennice.

    Gratulacje za podjęcie wyzwania i sprostaniu zadaniom dla Julci Majchrzak z kl. 4, Zuzi Kubaczyk z kl. 5 i Zuzi Kowalczyk z  kl.7 !!!

    Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w nauce matematyki!!!

     Julcia.pdf          Zuzia.pdf              Zuzia_K..pdf

  • Nowy rok szkolny 2020/2021

  • Julcia nagrodzona!

    Julcia nagrodzona!

               W XXXIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „Mój Las” nagrodzono  naszą uczennicę Julię Majchrzak, która zajęła III miejsce  na szczeblu regionalnym, w kategorii klas I-III.  Konkurs „Mój Las” organizowany jest przez Zarząd Główny  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 r. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody i środowiska.                 ​​​

    Serdecznie gratulujemy Julci oraz p. Wandzie Wilkońskiej i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych!

  • Zabawa choinkowa z seniorami!

    Zabawa choinkowa z seniorami!

     

         Nasza szkoła to nie tylko  miejsce nauki, ale także niezapomnianych spotkań  i uroczystości o wysokim  poziomie artystycznym, porywającej do zabawy oprawie muzycznej oraz barwnej, efektownej scenografii. Jedną z takich uroczystości jest  zabawa choinkowa. W tym roku miała ona szczególny wymiar, ponieważ była połączona  z obchodami Święta Babci  i Dziadka. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski,  radni Pani Wiesława Kotarska, Pan Paweł Stangreciak, Pan Zygmunt Jasiński – prezes SWRGK, dyrektor GOKiS Pan Marek Ciąpała, sołtysi, babcie, dziadkowie, rodzice, mieszkańcy okolicznych wsi oraz absolwenci. To bardzo ważna impreza środowiskowa, która od wielu lat wpisała się w tradycję naszej szkoły i jest efektem dobrej współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów.  

          Spotkanie choinkowe to doskonała okazja dla naszych uczniów, aby   zaprezentować przed wspaniałą publicznością umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne.  Młodzi artyści czuli się na scenie, jak przysłowiowa ryba w wodzie. Dostarczyli widowni dużej dawki humoru i niezapomnianych  wrażeń estetycznych. Wspaniałe kostiumy, niecodzienne rekwizyty oraz naszpikowane humorem teksty  zauroczyły publiczność. Fantastyczną niespodziankę dla swoich babć i dziadków przygotowały dzieci przedszkolne. W parach i w odpowiednich kostiumach zatańczyły walca.  Dziecięcy artyzm poruszył widownię do łez. Dumne Babcie nie mogły oderwać oczu od swoich pociech. Maluchy bez żadnych oporów prezentowały swoje sceniczne zdolności.  Oklaskom nie było końca. Z wizytą przybył  Św. Mikołaj i obdarował najmłodszych prezentami.  Na koniec odbyła się dyskoteka.

    Babcie i dziadkowie biesiadowali przy suto zastawionym stole, a kalorie tracili, tańcząc z wnukami w świetle reflektorów i przy dobrej muzyce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak  wspaniałej uroczystości: nauczycielom, rodzicom, małymi i dużym  artystom oraz OSP w Kterach. Szczególne podziękowania kieruję do Przewodniczącej Rady Rodziców  p. Marty Rosińskiej oraz do  Rady  Rodziców  za niezwykłe zaangażowanie, kreatywność i owocną współpracę.

                                                                                           Katarzyna Kotarska

  • Na lodowisku

    Na lodowisku

       Wycieczka na lodowisko, zorganizowana przez p. Katarzynę Kotarską i  p. Wandę Wilkońską to bardzo dobry pomysł na  aktywne spędzenie czasu wolnego. Uczniowie podczas nauki i doskonalenia  jazdy na łyżwach, pokonywali  własne słabości i lęki, rozwijali wytrwałość  w dążeniu do celu. Bardzo szybko okazało się, że pobyt na lodowisku jest nie tylko świetną formą rozrywki, ale przede wszystkim intensywną aktywnością ruchową. Znaczna część grupy doskonale radziła sobie z jazdą na łyżwach, a uczniowie, którzy stawiali pierwsze kroki na tafli lodowej, bardzo szybko wykształcili w sobie równowagę i samodzielne poruszanie się. Doświadczeni łyżwiarze chętnie pomagali kolegom nowicjuszom. Zabawa na lodzie sprawiła uczniom i opiekunkom  ogromną frajdę, a co najważniejsze, umocniła integrację wśród naszej młodzieży.

     

  • Niech się dzieje wola Nieba!

    Niech się dzieje wola Nieba!

           3 lutego starsi uczniowie naszej szkoły pod opieką Pań: Katarzyny Kotarskiej i Wandy Wilkońskiej wybrali się do KDK na przedstawienie teatralne „Zemsta ” Aleksandra Fredry, wystawiane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu Jak na komedię przystało, śmiechu było co niemiara. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na kostiumy. Na scenie nie mogło zabraknąć takich elementów ubioru jak: żupan, kontusz, pas słucki – obowiązkowe stroje szlachty polskiej. Scenografia przeniosła widzów gdzieś na stary zamek umiejscowiony na cichej i spokojnej wsi.Uczniowie byli zachwyceni grą aktorską – szczególnie kreacją postaci Papkina, tchórzliwego fircyka.

    Jest to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry mająca ponadczasowy i uniwersalny charakter. Tekst, który powstał w XIX wieku nadal cieszy się i będzie cieszył się powodzeniem wśród widzów różnego wieku. Wynika to przede wszystkim z tego, że zachowania niezwykle barwnych postaci bez problemu można przenieść w czasy współczesne. Czy dziś,  nie ma wokół nas takich Milczków, Raptusiewiczów czy Papkinów?

  • Bezpieczne ferie!

    Bezpieczne ferie!

    W dniu 09.01.2020r.  gościliśmy w murach naszej szkoły Pana  Bartłomieja Sawickiego starszego inspektora Straży Miejskiej w Kutnie, który przybliżył uczniom zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem podczas ferii zimowych. Należy pamiętać, aby ubiór dostosować do warunków pogodowych, tak, aby nie wychłodzić swojego organizmu. Zachować ostrożność w czasie zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie w pobliżu drogi i  zbiorników wodnych.

                Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo w sieci, hejt na portalach  społecznościowych i umiar w obcowaniu z komputerem, a także na odpowiedzialność karną uczniów i ich rodziców za niewłaściwe korzystanie z tych portali.

                Pamiętajcie, że jedynie zdrowy rozsądek i ostrożność pozwalają każdemu cieszyć się z dni wolnych od zajęć w szkole.

  • Ubraliśmy choinki w kościele.

    Ubraliśmy choinki w kościele.

         Wzorem lat ubiegłych, a trwa to już od 2013 roku,  postanowiliśmy znów sprawić radość parafii, a uczniów, nauczycieli i rodziców zmobilizować do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych, aby tuż przed Wigilią ubrać choinki w kościele parafialnym w Strzegocinie. Efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały przepiękne i bardzo oryginalne bombki, dzwonki, gwiazdki i aniołki. W niedzielny wieczór, wspólnie z dziećmi i rodzicami zawiesiliśmy je na parafialnych choinkach. Proboszcz był zachwycony, my także jesteśmy z siebie dumni!

  • Wigilia Szkolna

    Wigilia Szkolna

                  Tradycyjnie, w  ostatni dzień pobytu w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia odbyła się Wigilia Szkolna.

    Uroczystość naszą zaszczycili  swoją obecnością: wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski, Przewodniczący Rady Gminy  Pan Wiesław Czekaj, Prezes SWRGK Pan Zygmunt Jasiński, radny wsi Ktery Pan Paweł Stangreciak, ksiądz Zbigniew Strzałkowski, Pani dyrektor Ewa Ambroziak oraz cała społeczność szkolna. Wspólne świętowanie rozpoczęły jasełka przedstawione przez uczniów naszej szkoły, do których sumiennie przygotowywali się pod czujnym okiem opiekunów. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role Maryi i  Józefa, nie zabrakło też aniołów, pastuszków, królów i dzieci. Całą uroczystość uświetniał śpiew kolęd i pięknych pastorałek, również w wykonaniu nauczycielki p. Justyny Ozdowskiej.  Po obejrzeniu Jasełek Pani Dyrektor  Katarzyna Kotarska oraz zaproszeni goście   złożyli  życzenia wszystkim zebranym,  życząc zdrowych, spokojnych świąt, wszelkiej pomyślności od Bożej Dzieciny. Było też dzielenie się opłatkiem, prezenty dla wszystkich oraz  wspólne kolędowanie.

     

            Wszystkim zaangażowanym w organizację Szkolnej Wigilii ogromnie dziękuję.

  • Warsztaty florystyczne

    Warsztaty florystyczne

        W grudniu nasi uczniowie pod opieką p. Katarzyny Kotarskiej i p. Wandy Wilkońskiej uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach florystycznych,  prowadzonych przez p. Krystianę Czekalską, nauczycielkę ZSCKR  w Mieczysławowie, która wprowadziła nas w  świąteczną atmosferę. Na zajęciach uczniowie  poznali historię i symbolikę  związaną z tworzeniem wieńca adwentowego, a następnie sami wykonywali wieńce i stroiki bożonarodzeniowe.  Uczniowie zaskoczyli kreatywnością, wrażliwością estetyczną   oraz  umiejętnością współpracy.  To była nie tylko praca, ale także świetna zabawa. Na koniec uczniowie poznali ofertę kształcenia Szkoły  w Mieczysławowie, zwiedzili sale lekcyjne i wyposażenie internatu.

                          Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Danucie Krawczyk za zaproszenie, miłe przyjęcie oraz zapewnienie naszych uczniom środków transportu.

  • Spotkanie z podróżnikiem

    Spotkanie z podróżnikiem

        W grudniu naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście: podróżnik cyklista Leszek Łopata oraz Pani Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina Anna Wrzesińska. Spotkanie odbyło się   w ramach realizacji  programu pt: „Wpływ wypraw rowerowych i czytania książek na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich”.

         Goście opowiedzieli o pracach TMHŻ i patriotycznych wyprawach rowerowych po Europie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali zdjęcia, słuchali  zabawnych anegdot oraz opowieści o niezwykłych przygodach.  Na zakończenie spotkania pan Leszek Łopata pięknie zaśpiewał piosenkę: ,, Polskie kwiaty” oraz zaprezentował swoją książkę pt.: " Rowerem do Rzymu, Lourdes, Santiago De Compostela i Fatimy". Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  • Jesteśmy MISTRZAMI!

    Jesteśmy MISTRZAMI!

       5 grudnia 2019 roku  Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Krzyżanowie  zorganizowała   Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. Wywalczyliśmy  MISTRZOSTWO Szkół Podstawowych z terenu gminy Krzyżanów. To duże osiągnięcie! Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Tobiasz Majchrzak z klasy VIII - kapitan drużyny, Dominik Kasprzyk kl.V, Kacper Bąkowski kl.VII, Paweł Andrzejewski kl.VIII, Łukasz Sęczkowski kl. VIII i Julian Jabłoński kl. VII. Należy również wspomnieć o naszym uczniu Jakubie Kowalczyku kl. VIII, który był powołany do drużyny, ale w przeddzień zawodów odniósł kontuzję. Noga w gipsie nie była dla niego przeszkodą, aby wesprzeć ze swoim tatą drużynę z Kter w turnieju. Okazał się wiernym kibicem. Gratulujemy postawy!

    Gratulujemy młodym sportowcom i trenerowi p. Wojciechowi Wilkońskiemu!

    Dziękujemy organizatorom za pełne emocji zawody oraz rodzicom; Pani Monice Kasprzyk i Panu   Arturowi Kowalczykowi za zaangażowanie i dowiezienie naszych sportowców na turniej.

     

  • Spotkanie z historią

    Spotkanie z historią

        Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w nietypowej lekcji historii prowadzonej przez przedstawicieli  Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Panowie zaprezentowali sprzęt, broń oraz rodzaje umundurowania, jakimi dysponowali żołnierze w czasach wojennych. Najwięcej entuzjazmu wśród dzieci wywołała prezentacja broni. Możliwość potrzymania w dłoniach repliki pistoletu, czy założenie hełmu, maski dawała dzieciom poczucie prawdziwej podróży w czasie.   Była to dla nich ogromna atrakcja, ale najważniejsze, że  mogli  usłyszeć  opowieści o historii z ust entuzjastów historii II wojny światowej. Po zakończonej lekcji wszyscy chętnie pozowali do zdjęć z żołnierzami i  prezentowanym sprzętem.

  • NIEZWYKŁY WYSTĘP MAZOWSZA

     9 listopada w sobotę pojechaliśmy do Otrębus  na niezwykły  koncert pt.:,,Mazowsze Niepodległej” w wykonaniu PZLPiT Mazowsze. Duże wrażenie zrobiły na nas przepiękne stroje z różnych regionów Polski oraz układy taneczne, szczególnie tańce góralskie. Były też śpiewane,  znane nam  pieśni patriotyczne. Organizatorem i sponsorem wyjazdu było Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Gminy Krzyżanów. Opiekunami naszej grupy były Panie: Katarzyna Kotarska, Hanna Kowalczyk i Agnieszka Suchorzewska. Dziękujemy za tak wspaniałą wycieczkę.

                                                                                          Autorzy: Ania, Zuzia, Sandra i Kuba.

  • Śniadanie daje MOC!

    Śniadanie daje MOC!

     Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem ŚNIADANIE DAJE MOC.„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.”Coroczna akcja szkolna przyczynia się do rozwijania umiejętności pracy w grupie podczas przygotowywania wspólnego śniadania, zmiany nawyków żywieniowych u niektórych uczniów oraz coraz większą  dbałość o higienę i kulturę spożywania posiłków. Edukacja żywieniowa jest nieodłącznym elementem edukacji zdrowotnej, dlatego nasi Rodzice zaaprobowali pomysł i dostarczyli potrzebne produkty a uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę, której towarzyszyła miła atmosfera. Po śniadaniu przyszedł czas na rozstrzygnięcie dwóch Szkolnych Konkursów Plastycznych pod hasłami: „ Lubię owoce i warzywa” oraz „ Owocowa  Księżniczka szuka Warzywnego Księcia”. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i estetycznie wykonane. Nagrody -  Świeżaki - Słodziaki oraz książki z bajkami powędrowały do uczniów, którzy wzięli udział w konkursach i wykazali się inwencją twórczą. Podczas zajęć artystycznych, kreatywnych i świetlicowych powstały wspaniałe portrety Pani Zdrówko.

    Wiemy, że w zdrowym ciele żyje zdrowy duch, a prawidłowo skomponowane posiłki gwarantują lepsze samopoczucie i zdrowie.  To był dzień pełen pozytywnych emocji, służący budowaniu postaw prozdrowotnych.

  • Dzień Nauczyciela

    Dzień Nauczyciela

    14 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. W części oficjalnej głos zabrała Pani Katarzyna Kotarska, zastępująca dyrektora szkoły, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. W szczególny sposób  podziękowała nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Polaków oraz wręczyła  Nagrody Dyrektora.  Miłą laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna przygotowana pod kierunkiem p. Renaty Ancerowicz.  Niespodziankę dla wszystkich pracowników przygotowali również Rodzice oraz Samorząd Uczniowski.

  • NIE LĘKAJCIE SIĘ...

    NIE LĘKAJCIE SIĘ...

    W piątek 11 października w GOKiS w Krzyżanowie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II pod hasłem: ,, Nie lękajcie się” z okazji gminnych obchodów Dnia Papieskiego. Jest to dla nas Polaków ważne wydarzenie, stanowiące żywe wspomnienie świętego Jana Pawła II. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się nad naukami Karola Wojtyły, zgłębiając to, co mówi do nas, nasz Wielki Rodak. Przypominamy sobie Jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę. To niecodzienne spotkanie w niezwykle wymownej scenografii przygotowała p. Hanna Kowalczyk we współpracy z p. Katarzyną Kotarską i p. Wojciechem Wilkońskim. Ten dzień był nie tylko wspomnieniem historycznego wydarzenia, lecz zaproszeniem do pójścia drogą, którą Ojciec Święty Jan Paweł II wytrwale nam wskazywał. Uczniowie poprzez recytację i piękny śpiew oddali hołd Wielkiemu Polakowi – naszemu kochanemu Papieżowi oraz wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę, miłość, dobroć, prawdę i niezwykłą osobowość.  Młodzi artyści skłonili widzów do refleksji nad wyjątkową prawdą jaką była gorąca miłość i głęboka wiara Świętego Jana Pawła II. W programie nie zabrakło fragmentów z pontyfikatu papieża oraz wybranych przemówień , które wygłaszał do Polaków i wspólnego śpiewu z Papieżem.

    Jan Paweł II szczególnie ukochał młodzież. Mówił: „ Od Was zależy jutrzejszy dzień. (…) Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie, któremu na imię Polska. Jest to doświadczenie trudne, jedno z trudniejszych w świecie, w Europie,w Kościele. Tego trudu się nie lękajcie. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności.Z tego trudnego doświadczenia, któremu na imię Polska, można wydobyć lepszą przyszłość, ale tylko pod warunkiem uczciwości, trzeźwości wiary, wolności ducha, siły przekonań. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze. Bądźcie wierni Matce pięknej miłości. Zaufajcie jej kształtując waszą własną miłość, tworząc wasze rodziny. Niech Chrystus pozostanie dla was Drogą, Prawdą i Życiem”.

    Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości.

  • DYPLOM DLA JULII

    DYPLOM DLA JULII

    Bieżący  rok szkolny jest kolejnym, w którym   uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim projekcie matematycznym, który powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Edukacji Matematycznej. Julia Majchrzak z klasy III zdobyła Dyplom z wyróżnieniem od MATEMATYCZNEGO ZOO.  Celem projektu jest wyrabianie nawyku systematycznej nauki i wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci a także upowszechnianie nauki poprzez zabawę.

    Gratulujemy Julci podjęcia wyzwania i sprostaniu zadaniom!

  • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku szkolnym, obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przydało się ją powtórzyć i poćwiczyć na palcach. Kto ma 10 palców u rąk jest szczęściarzem, bo tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100 może opanować. Wystarczą jak zawsze dobre chęci. Taki dzień w szkole jest też okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości.

             Podczas lekcji matematyki uczniowie dzielnie konkurowali ze sobą, wszyscy byli tego dnia aktywni i stawali na wysokości zadań.

    KTO TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNA, TEN SOBIE W ŻYCIU RADĘ DA!
    Tabliczkę mnożenia znamy oczywiście, potrzebna jest nawet humaniście :)

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach
    Ktery 34
    99-314 Krzyżanów
  • 24 356 26 12