Delegacja z naszej Szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Dnia Zwycięstwa, składając kwiaty przed pomnikiem ku czci poległych mieszkańców gminy Krzyżanów. Honory oddał również poczet sztandarowy. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy 8 za zapewnienie im dojazdu.
W tym roku, z powodu pandemii obchody świąt majowych: Święta Pracy, Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja, przebiegały w naszej szkole nieco inaczej niż zwykle. Nauczyciele, chcąc uczcić tak ważne dla naszej ojczyzny daty, prowadzili uroczyste lekcje, podczas których kształtowali postawy patriotyczne uczniów, uczyli szacunku do symboli narodowych i przywiązania do kraju. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, recytacje wierszy, śpiewali pieśni patriotyczne oraz wykonywali kotyliony, chorągiewki i kokardy w barwach narodowych. Efekty pracy można podziwiać na stronie internetowej szkoły. Aby podkreślić doniosły charakter tych świąt, nauczycielka języka polskiego zorganizowała dla całej społeczności szkolnej uroczysty apel online na platformie Teams. Uczniowie w galowych strojach i z przypiętą kokardą narodową na piersi z przejęciem recytowali wiersze, ukazujące czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Uczniowie w szkole i podczas zdalnej nauki nabywają umiejętności kreatywnego, świadomego i bezpiecznego wykorzystania technologii. Samodzielnie rozwiązują problemy, poznają i stosują algorytmy. Kodują i rozkodowują zaszyfrowane informacje, piszą też dyktanda graficzne. Praca zaowocowała – nasi uczniowie zdobyli certyfikaty.
certyfikat_kodowania.pdf, dyplom_Kasi_Skopiak.pdf, _1_6a1938d4d8ecf7b936b03179658965e4.pdf, eduresized_obraz_2021-04-07_122226.png
Zajęcia z w naszej szkole dla najmłodszych uczniów prowadzi pani Wanda Wilkońska.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji:,, Szukamy Wiosny” zorganizowanej przez Katarzynę Kotarską. Nie było to łatwe zadanie, bo za oknem raczej zima. I znów sprawdziła się mądrość ludowa zapisana w przysłowiu: W marcu jak w garncu! Najlepszymi poszukiwaczami Wiosny zostali: Kasia Skopiak, Ewa Jóźwiak, Paweł Baranowski, Kamil Jóźwiak, Michalina Kotarska i Julia Majchrzak. Zasłużyliście na nagrody! Gratuluje zdolności detektywistycznych.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z poszukiwań i niezwykłego spotkania z Panią Wiosną i zatopienia Marzanny.
Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę - symboliczną kukłę. Wszyscy tęsknimy za wiosną, dlatego uczniowie naszej szkoły zrobili tradycyjną Marzannę i zatopili ją, aby ,, poszła zima do morza".
Dobra wiadomość – troje nauczycieli z naszej szkoły brało udział w Giełdzie Dobrych Praktyk Pedagogicznych organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu.
Pani Wanda Wilkońska i Pani Katarzyna Kotarska otrzymały tytuł: TWÓRCZY NAUCZYCIEL WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W ZAKRESIE ZADAŃ WYTWÓRCZYCH.
Giełda to nowy obszar tematyczny, który ma sprzyjać pomysłom uatrakcyjniania zajęć dydaktycznych. To również okazja do dzielenia się swoimi pomysłami i doświadczeniami z innymi nauczycieleami z naszego województwa. Już drugi rok prace naszych nauczycieli znajdują się w publikacjach WODN w Zgierzu.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w okręgowym konkursie ph.: Przyroda – Twój Przyjaciel, zorganizowanym przez Zarząd Okręgu LOP w Płocku, Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku oraz Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie. Celem konkursu było poznawanie otaczającej przyrody, uwrażliwianie uczniów na jej piękno jak również zwrócenie uwagi na problemy związane z jej ochroną. W kategorii klas I – III
II miejsce zajęła Antonina Sęczkowska z klasy I, wyróżnienie otrzymała Katarzyna Skopiak z klasy III
Prace wykonane zostały na świetlicy pod okiem Pani Wandy Wilkońskiej.
W kategorii klas IV– V III
I miejsce zajął Kamil Jóźwiak z klasy VI
II miejsce zajęła Zuzanna Kubaczyk z klasy V i ex aequo Anna Polańska z klasy VII
Prace wykonane pod kierunkiem Pani Agnieszki Suchorzewskiej. Gratulujemy!!!!
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycieli oraz przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu przygotowali niespodzianki dla wszystkich PAŃ z naszej gminy, Polski i całego świata. Z tej okazji uczeń VI klasy Kamil Jóźwiak przygotował prezentację multimedialną, dzieci z przedszkola i uczniowie klas I – III przygotowali wiersze i piosenkę, a uczniowie klas V – VI plakaty z życzeniami.
Wszystkie prace można obejrzeć na faceboku, szkolnej stronie internetowej oraz na stronie GOKiS w Krzyżanowie http://krzyzanow.com/?page_id=6932
Ciekawostki o kobietach: O_kobietach.odt
Nauczycie naszej Szkoły uczestniczyli w projekcie grantowym "Lekcja: Enter”. Był to projekt edukacji cyfrowej, w ramach którego przeprowadzone zostały szkolenia z doskonalenia kompetencji cyfrowych.Podczas szkoleń nauczyciele dowiedzieli się, jak:
• wzmacniać kompetencje cyfrowe swoje i swoich uczniów,
• odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii,
• korzystać z aktywizujących metod nauczania,
• urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia,
• tworzyć własne treści cyfrowe.
Nauczyciele podczas 40-godzinnego szkolenia, opracowali dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem TIK oraz przeprowadzili na ich podstawie zajęcia w szkole. Jednym z założeń projektu było przygotowanie nauczycieli do tworzenia własnych i korzystania z różnego rodzaju e-materiałów, w tym dostępnych na stronie www.epodreczniki.pl Nauczyciele biorący udział w projekcie (Izabella Kaczorowska, Izabella Kawka, Katarzyna Kotarska, Hanna Kowalczyk, Teresa Janczewska, Anita Lasecka, Agnieszka Suchorzewska, Wanda Wilkońska, Wojciech Wilkoński, Tomasz Czajkowski). Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Trenerem naszej grupy była p. Katarzyna Stolińska – nauczyciel informatyki w naszej szkole.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Intenetu w szkole odbył się konkurs multimedialny, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat odpowiedniego korzystania z globalnej sieci.Klasy IV-V przygotowały plakat, a klasy VI- VIII prezentację multimedialną . W pierwszej kategorii wiekowej wyróżnienie zdobyły Julia Majchrzak z klasy IV i Zuzia Kubaczyk z klasy V.W klasach starszych rywalizacja była bardziej zaciekła. I miejsce zajęła Michalina Kotarska, II miejsce - Zuzanna Kowalczyk, III miejsce Dawid Kowalczyk, a wyróznienie zdobyli Kacper Bąkowski i Zuzanna Danych.Wielkie gratulacje dla uczniów, szczególnie zwycięzców. A Pani Katarzynie Stolińskiej dziękujemy za zorganizowanie konkursu. Nagrodzoną prezentację Michasi można obejrzeć tutaj: Prezentacja.pptx
Nasi pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii„Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Mamy nadzieję, że współne czytanie z rodzicami lub dziadkami to dobry pomysł, aby rozbudzić u dzieci ciekawość świata, rozwinąć emocje i kształtować kompetencje językowe. Miło spędzony czas zostanie na długo w pamięci dzieci.
Uczniowie klasy 8 w ramach III edycji akcji „Razem na Święta” nagrali film pod tytułem ,, Świętujemy w szkole", w którym przedstawili działalność Szkoły w zakresie świątecznych przygotowań w trudnym czasie pandemii. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, sami napisali scenariusz, przydzielili role, podłożyli muzykę, przygotowali kostiumy, rekwizyty i zmontowali film. Zachęcam do obejrzenia na platformie TEAMS na kanale szkoła. Naprawdę warto!
Za przedsięwzięcie nasza Szkoła otrzymała podziękowania od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Podsumowanie inicjatywy znajduje się w komunikacie dostępnym na stronie MEiN
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ponad-12-tys-zgloszen-w-akcji-razem-na-swieta--dziekujemy.
Na początku roku szkolnego 2020/2021, podczas zajęć świetlicowych, uczniowie wykonali prace plastyczne na II Wojewódzki Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Oszczędzajmy wodę”.Uczennice: Kinga Gawryszczak z klasy I oraz Kasia Skopiak i Oliwka Gawryszczak z klasy III otrzymały od Marszałka Województwa Łódzkiego dyplomy za udział w konkursie oraz miłe upominki.Celem Konkursu było zapoznanie uczniów z tematyką związaną z mądrym gospodarowaniem wodą i rozwinięcie postaw proekologicznych.Kształtowanie od najmłodszych lat nawyków w zakresie oszczędzania wody zaowocuje z pewnością właściwą postawą w przyszłości. Prace powstały pod okiem Pani Wandy Wilkońskiej.
,, Płynie czas jak bystra rzeka …” -okazuje się, że już po raz ósmy nasza szkoła uczestniczy w akcji ,,Ubieramy choinki w kościele". Postanowiliśmy znów sprawić radość parafii i przygotować kościół do spotkania z Dzieciątkiem Jezus. Uczniowie, nauczyciele i rodzice z wielkim zaangażowaniem wykonali przepiękne ozdoby choinkowe. Do akcji włączyli się również dorośli mieszkańcy Kter. Efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały przepiękne i bardzo oryginalne gwiazdy i łańcuchy. W poniedziałkowy wieczór, wspólnie z dziećmi i rodzicami przy dźwiękach kolęd i pastorałek w niezwykłej, rodzinnej atmosferze zawiesiliśmy je na parafialnych choinkach. Nie przeszkodziła nam w tym nawet ta okrutna pandemia. Proboszcz był zachwycony, my także jesteśmy z siebie dumni! Nasza akcja już na stałe wpisała się w tradycje szkoły i parafii.
Nasza Szkoła wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” i we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11 odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii śpiewaliśmy w małej grupie uczniów i nauczycieli, obecnych tego dnia w szkole. Pozostali uczniowie dołączyli do nas wykorzystując platformę Teams. Za udział w akcji otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
dyplomszkoladohymnu2020.pdf
Dzień Edukacji Narodowej, to dzień pełen pozytywnych wrażeń, mimo reżimu sanitarnego.
Piękne życzenia i wyrazy wdzięczności za swą pracę otrzymali pracownicy naszej szkoły. Pani Dyrektor wręczyła nauczycielom Nagrody Dyrektora za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i za pracę na rzecz szkoły. Miłe życzenia nauczyciele otrzymali również od Rady Rodziców – dziękujemy serdecznie !!!
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Izabelli Kawki poprowadził Koncert Życzeń dla pracowników szkoły oraz podarował własnoręcznie wykonane, piękne kartki okolicznościowe – dziękujemy Wam!!!
14 października jest wpisany w kalendarz imprez szkolnych. Ten dzień to również dobra okazja, aby w poczet uczniów szkoły wpisać pierwszaków. Pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. prof. Władysława Szafera w Kterach dokonała Pani Dyrektor Izabella Kaczorowska, a dyplomy okolicznościowe wręczył wychowawca Pan Wojciech Wilkoński. Przygotowany przez nauczyciela eliksir z much i komarów został przełknięty przez pierwszaków i tym samym okazało się, że wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania.Akt odwagi został nagrodzony przez rodziców, którzy obdarowali swoje pociechy tubami ze słodyczami, żeby oczywiście zmienić smak w ustach po tajemniczym napoju, który wcale nie był słodki. Dekorację wykonali uczniowie klasy III, V i VIII pod kierunkiem Pani Wandy Wilkońskiej.
Współpracując od lat z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Łodzi Filia w Kutnie, odpowiedzieliśmy pozytywnie na jej propozycję i tradycyjnie przyłączyliśmy się do akcji ,, Czytamy przy fontannie lub gdzie da się...". PBW z nadesłanych zdjęć przygotuje i opublikuje fotorelację z wydarzenia - również z naszej szkoły.
Koordynatorem akcji w szkole była Katarzyna Kotarska.
Odbył się w naszej szkole kolejny raz i …. bardzo dobrze ! Znów przybyło uczniów, którzy zaczęli radzić sobie z tabliczką mnożenia. Jak to zwykle bywa, wystarczą chęci, dobra zabawa i palce u rąk! Czasami, co głowa zapomni – paluszki przypomną ! Najważniejsze, żeby wiedzieć, jak można sobie pomóc, bo na wszystko znajdzie się sposób.W bieżącym roku szkolnym uczniowie wykonali plakaty, układali rymowanki, liczyli w pamięci i na palcach oraz zmierzyli się z zadaniami. Wszystkim się podobało i udało, a to jest najważniejsze.Pamiętać należy, że na palcach można mnożyć i dzielić w zakresie 100 przez 6,7,8,9,10 a resztę trzeba mieć w głowie.I pamiętajcie jeszcze to:Masz cukierków kilkanaście – 4x4 równa się 16.Widziałem w cyrku lwa - 6x7 to 42 Idzie przez wieś Grześ - 8x7 to 56. Tradycyjnie, organizatorem matematycznych akcji jest p. Wanda Wilkońska.
We wtorek 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Jest to znakomita okazja do zaproszenia wszystkich do świata książki. Teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, należy szczególnie podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Akcję głośnego czytania zorganizowała p. Katarzyna Kotarska, a uczestniczyli w niej nauczyciele i uczniowie. Czytaliśmy głośno bajki-pomagajki z przesłaniem, była też prezentacja zalet głośnego czytania i zabawa w,, żywe litery”. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłość, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.
Zachęcam wszystkich dorosłych do częstego głośnego czytania dzieciom. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, którą wskazujemy wzorce do naśladowania.
24 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami: p. K. Kotarską i p. I. Kaczorowską uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Kaliną Jerzykowską, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę w Krzyżanowie w ramach programu ,, Z książką na walizkach”.
Pisarka prowadziła żywą i zabawną rozmowę z czytelnikami, recytowała swoje wiersze oraz zachęcała do sięgania po książki, przekonując, jak dużo radości można z nich czerpać. Rozstrzygnęła również konkurs plastyczny na plakat, ogłoszony przez wydawnictwo Literatura. Wśród nagrodzonych, znalazła się praca naszej uczennicy Michaliny Kotarskiej. Gratulujemy!
Po spotkaniu, które przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze, uczestnicy mogli kupić książki pani Jerzykowskiej i, co istotne, poprosić ją o specjalną imienną dedykację.
Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy prywatnymi samochodami przywieźli uczniów na spotkanie.