Uwaga!

  • Poznaj Polskę!

    Poznaj Polskę!

    09 grudnia odbyła się  szkolna wycieczka do Warszawy, w 80% dofinansowana  przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach projektu  „Poznaj Polskę”,  którego celem  jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci,  umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.  We wrześniu nasza szkoła złożyła stosowny wniosek, który zdobył akceptację Ministerstwa na organizację tej wycieczki. Głównymi punktami programu było: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.  Uczniowie zwiedzili także Stare Miasto, Zamek Królewski oraz uczestniczyli w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec podziwiali przepiękne iluminacje w Multimedialnym  Parku Fontann. Koordynatorem wyjazdu  była p. Katarzyna Kotarska, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Izabella Kawka  oraz p. Małgorzata Wielkopolan.

  • Wizyta w teatrze

    Wizyta w teatrze

    Uczniowie naszej szkoły otrzymali niezwykły prezent mikołajkowy od Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Gminy Krzyżanów, które w 100% sfinansowało wyjazd do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata  dziewiętnastowiecznego  Londynu z przedświąteczną atmosferą bożonarodzeniową. Widzowie, śledząc losy głównego bohatera przekonali się, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.Uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż powieść Charlesa Dickensa znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych. Bardzo serdecznie dziękujemy Prezesowi Stowarzyszenia p. Zygmuntowi Jasińskiemu za wsparcie finansowe dla naszych uczniów.  Koordynatorem wyjazdu  była p. Katarzyna Kotarska, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Izabella Kawka  oraz p. Wanda Wilkońska.

  • Piernikowe cuda!

    Piernikowe cuda!

       Piernik ma długą i bogatą historię, a  dziś jest bożonarodzeniowym przysmakiem. W dawnych czasach był cennym towarem eksportowym, symbolem dobrobytu, lekarstwem i składnikiem mięsnych sosów. Najstarszy polski przepis na pierniki pochodzi z XVII wieku i został zapisany w poradniku medycznym,  jako lekarstwo na  przeziębienia i niestrawności.Zdrowotną wartość piernika podkreśla  porzekadło: „Piernik jest to cud przyrody, żołądkowe leczy wrzody”.

      Kiedyś podawano je  podczas najważniejszych uroczystości oraz świąt i ozdabiano nawet złotem. Zajadał się nimi sam król Zygmunt Stary, pisał o nich Fryderyk Chopin, Zbigniew Herbert i  ……………….robili je uczniowie klasy II i VIII .  Wyszły znakomite.

  • EKOZABAWKI

    EKOZABAWKI

    Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez firmę PREZERO Servis Centrum Sp. z o. o z siedzibą w Kutnie na stworzenie EKOZABAWKI. Kreatywność naszych uczniów zaowocowała. Nagrody główne otrzymały: Edyta Chebes z kl 2, Antonina Kukuła z kl 2 i Ewa Jóźwiak z kl 2. Natomiast wyróżnienia wraz z nagrodami pocieszenia powędrowały do: Antoniny Sęczkowskiej z kl 2, Pauliny Wojciechowskiej z kl 2, Jana Majchrzak z kl 2 oraz Franciszka Niewiadomskiego z ZWP a także Oliwii Majchrzak z OP. Gratulujemy 👏. Wystawę prac możemy podziwiać na szkolnym korytarzu☺️

  • ,,Ukręć lizaka"

    ,,Ukręć lizaka"

    Uczniowie starszych klas pod opieką p. W. Wilkońskiej i K. Kotarskiej wybrali się na słodkie i kreatywne warsztaty pod hasłem: ,, Ukręć  Swojego Lizaka”  w  Manufakturze  cukierków w Kutnie. Nasi uczniowie przekonali się, że jest   to miejsce  bajkowe i pełne magii. A ukręcone samodzielnie lizaki były przepiękne, zachwycały smakiem, aromatem i kolorami. Sposobem na spalenie kalorii był spacer po kutnowskim deptaku.

  • Nienudne lektury

    Nienudne lektury

    W nietypową podróż do baśniowej krainy udali się czwartoklasiści, wcielając się w rolę uczniów pana Kleksa. Uczestniczyli w lekcji przędzenia liter, kleksografii  i liczenia piegów. Największą atrakcją było poznanie kuchni szalonego nauczyciela. Uczniowie  przyrządzali potrawy z kolorowych szkiełek, magicznych płynów   i niezwykłych barwników. Nie obyło się bez degustacji wystrzałowych dań i tworzenia własnych mieszanek w naczyniach laboratoryjnych, wykorzystywanych na lekcjach chemi. Zapraszam na spotkanie z bohaterami kolejnych lektur.

  • Dla Niepodległej

    Dla Niepodległej

    11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - Święto Niepodległości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie klasy IV przygotowali apel  pod kierunkiem p.Anny Zawiślak.  Podczas inscenizacji nie zabrakło wierszy patriotycznych i wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Wszystko po to, aby zaszczepić w młode serca miłość do Polski, przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do niepodległości. Niełatwo jest zrozumieć takie pojęcia jak wojna czy niewola, ale właśnie poprzez organizację takich uroczystości możemy choć trochę przybliżyć dzieciom te zagadnienia oraz uczyć patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny.

  • Podziękowania od Prezydenta

    Podziękowania od Prezydenta

        Już kolejny raz  nasza Szkoła otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy  za współtworzenie tegorocznej edycji Narodowego Czytania dzieła Gabrieli Zapolskiej  pt.,, Moralność Pani Dulskiej". Zapraszając nas  jednocześnie do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu dzieł Mickiewicza 2022.  Jako pamiątkę wspólnej lektury, Pan Prezydent przekazał szkole okolicznościowy egzemplarz lektury z dedykacją od PARY PREZYDENCKIEJ: ,, Z podziękowaniami za wspólny udział w Narodowym Czytaniu ,,Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w 2021 roku. Szkolnym koordynatorem akcji była p. Katarzyna Kotarska.    eduresized_IMG_20211110_092309.jpg

  • Wyprawa do kopalni soli

    Wyprawa do kopalni soli

    W dniu 21 października 2021 r. byliśmy na wycieczce w Kopalni Soli "KŁODAWA". Jest to największy w Polsce producent soli kamiennej, jedyny w kraju i w Europie  producent naturalnej soli różowej, czyli  magnezowo-potasowej. Trasa turystyczna znajduje się na poziomie 600 metrów pod powierzchnią ziemi, gdzie zjechaliśmy windą w prawdziwym szybie górniczym z prędkością 6 m/s. Ta kopalnia, to nasz skarb narodowy. Zasoby soli   powstały tu ponad 200 milionów lat temu. Sól  jest produktem potrzebnym producentom żywości, lizawki solne są konieczne dla zdrowego rozwoju zwierząt hodowlanych. W garbarstwie  wykorzystywana jest do konserwacji i wyprawiania skór, a około 70% wydobywanej soli wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, pośrednio do produkcji włókien, papieru i barwników. W ciepłownictwie sól stosowana jest w celu zmiękczania i filtrowania wody. Są też sole do kąpieli, szczególnie te magnezowo-potasowe, które mają właściwości relaksacyjne i odstresowujące. SZCZĘŚĆ BOŻE GÓRNIKOM, a my niedługo wyruszamy w kolejne miejsce w Polsce.

  • Mistrzowie recytacji.

    Mistrzowie recytacji.

      W sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzyżanowie odbył się VII Gminny  Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pt. „POLSKA” zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas 0-VIII,  w 5 kategoriach wiekowych. Oto wyniki:  I miejsce - zdobyli:  Alicja Kamelak, Ewa Jóźwiak, Paulina Wojciechowska, Nikola Sulikowska i Paweł Baranowski.  III miejsce  zdobyła Sandra Kwiatkowska, a wyróżnienie Oliwia Gawryszczak i Anna Polańska. Artystów oceniało Jury w składzie: Marcel Szytenchelm  aktor, reżyser i animator kultury związany z Łodzią, znany głównie dzięki roli Mariana Koniuszki w serialu Stanisława Barei Zmiennicy (1986),  Sylwia Frontczak – instruktor  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, Katarzyna Krzewicka – Starszy Bibliotekarz   z Gminnej Biblioteki Publicznej w Leszczynku i  Marek Ciąpała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury  i Sportu w Krzyżanowie. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom! Szczególne podziękowania należą się rodzicom za pomoc w przygotowaniu do  konkursu i organizację dowozu.  BRAWO!!!

  • Dzień Nauczyciela

    Dzień Nauczyciela

    Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowe to święto wszystkich pracowników oświaty. Obchodzimy je w Polsce od końca lat 50. Przypada ono 14 października na pamiątkę powołania przez króla Stanisława II Augusta Komisji Edukacji Narodowej. W naszej szkole Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. I. Kawki przygotował apel z tej okazji. Dodatkową niespodzianką był taniec w wykonaniu starszych uczniów, przygotowany przez p. K. Kotarską. Warto obejrzeć filmową relację. 

  • Dzień Tabliczki Mnożenia

    Dzień Tabliczki Mnożenia

        Tradycyjnie od wielu lat obchodzimy w szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Jej znajomość pomaga w dalszej edukacji i w życiu. W bieżącym roku szkolnym uczniowie wykonali plakaty promujące akcję, układali rymowanki, liczyli w pamięci i na palcach oraz zmierzyli się z zadaniami. Oto niektóre rymowanki ułożone przez uczniów:TABLICZKA MNOŻENIA – ŁATWA NAWET DLA LENIA.

    KTO NIE CHCE SIĘ UCZYĆ TABLICZKI MNOŻENIA- BĘDZIE MIEĆ Z DIABŁEM DO CZYNIENIA.  

    KTO SIĘ UCZY TABLICZKI MNOŻENIA NIE PÓJDZIE DO WIĘZIENIA.

  • Dzień Głośnego Czytania

    Dzień Głośnego Czytania

    Z inicjatywy nauczycielki  języka polskiego i biblioteki p. Katarzyny Kotarskiej obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku.  W akcję włączyli się uczniowie klasy 8, którzy przygotowali dla  dzieci z OP i ZWP estetyczne czytanie baśni ,, Królewna Śnieżka"  z elementami inscenizacji.   Przygotowali też kostiumy,  rekwizyty i elementy dekoracyjne.    Warto pamiętać, że  kluczem do wiedzy jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstawać w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.  

  • Spotkanie z ,, Bartkiem z pasją"

    Spotkanie z ,, Bartkiem z pasją"

       Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Kotarskiej i p. Izabelli Kaczorowskiej uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu z Bartkiem Zimnym – tancerzem, instruktorem, autorem książki „3 fundamenty”. Ten niezwykły, młody człowiek zachęcał młodzież do aktywnego trybu życia, zdrowego odżywiana, a przede wszystkim zarażał pozytywną energią i wyjaśniał,  jak ważna  w naszym życiu jest pasja. Bartek Zimny to trener personalny, instruktor i pasjonat breakdance, zdrowego stylu życia i budowania motywacji poprzez zmianę sposobu myślenia - tak pisze o sobie – Bartek z Pasją na kanale YT.  Publikuje tam również inspirujące wywiady z ciekawymi ludźmi z pasją. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Krzyżanowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżanowie.Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zapewnili dojazd na spotkanie. Obejrzyj fragmenty spotkania na filmach.

    video-1632566108.mp4           video-1632566089.mp4    video-1632567955.mp4          video-1632566061.mp4

  • Narodowe Czytanie

    Narodowe Czytanie

    W Polsce po raz dziesiąty, a nasza szkoła po raz  piąty uczestniczyła w  Narodowym Czytaniu. Lekturą jubileuszową dziesiątej odsłony była  Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. W barwnych strojach i z wielkim artyzmem swoje zdolności interpretacyjne zaprezentowali uczniowie klasy 8 oraz tradycyjnie Pani Katarzyna Kotarska i Pani  Wanda Wilkońska.

    ”Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

  • Wyróżnienia od matzoo

    Wyróżnienia od matzoo

    Nowy rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty pomyślnie!

    Nasi uczniowie od kilku lat biorą udział w w ogólnopolskim projekcie matematycznym, który został zainicjowany przez Fundację Rozwoju Edukacji Matematycznej. W bieżącym roku dyplomy z wyróżnieniem otrzymały uczennice:Antonina Sęczkowska kl. 2, Antonina Kukuła kl.2,  Edyta Halaczko kl.4, Julia Majchrzak kl. 5 oraz Zuzanna Kubaczyk kl. 6. Sprostały wszystkim zadaniom matematycznym. Dzięki uporowi i systematycznej pracy odniosły wielki sukces, który w przyszłości zaowocuje. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!!! Poniżej galeria dyplomów.

     Antosia_dyplom_wakacje_z_matzoo(1).pdfEdyta_dyplom_wakacje_z_matzoo_.pdf

    Julia_dyplom_wakacje_z_matzoo(2).pdf,Zuzia_dyplom_wakacje_z_matzoo.pdf   Tosia_dyplom_wakacje_z_matzoo.pdf.

  • Zakończenie roku

    Zakończenie roku

    Zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021.Na uroczystym apelu z tej okazji poznaliśmy najlepszego absolwenta – Michalinę Kotarską ze średnią ocen 5,3. Z tej okazji uczennica została uhonorowana statuetką: Najlepszy Absolwent Szkoły, natomiast  List pochwalny trafił na ręce  rodziców Michalinki, Państwa Katarzyny i Marka  Kotarskich. Dodatkowo Michalina Kotarska oraz Julia Majchrzak i Paweł Baranowski otrzymali z rąk Wójta Gminy Krzyżanów stypendium za wysokie wyniki w nauce. Wręczono także świadetwa z wyróżnieniem i  nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Nagrodzeni zostali również ci, którzy w ciągu całego roku szkolnego nie opuścili ani jednej godziny i uzyskali 100% frekwencję oraz  reprezentowali szkołę w konkursach, uroczystościach  oraz zawodach sportowych. Pani dyrektor,  Izabella Kaczorowska podziękowała również rodzicom  za bezinteresowną pomoc i życzliwość. Absolwenci przekazali uroczyście Sztandar Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Kterach młodszym koleżankom i kolegom prosząc, aby godnie reprezntowali dobre imię szkoły. Na zakończenie  Pani Dyrektor oraz Rada Rodziców podziękowała nauczycielom  za całoroczną prace i wszystkim życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

  • Piknik kl.7 i 8

    Piknik  kl.7 i 8

    We wtorek uczniowie klasy 7 i 8 wraz z wychowawczynią P. Katarzyną Kotarską wybrali się na piknik. Odbył się on na terenie rekreacyjnym OSP w Kterach. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, były śpiewy, tańce, gry terenowe i smaczne przekąski. Zabawa była tak dobra, że nawet nie przeszkadzały  afrykańskie upały. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy jednostce OSP w Kterach za udostępnienie swoich terenów.

  • LABBOX- PROJEKT BADAWCZY

    LABBOX- PROJEKT BADAWCZY

    Uczennica klasy VIII, Michalina Kotarska jako jedyna z naszej szkoły brała udział w projekcie badawczym - LABBOX biologia doświadczalna i chemia doświadczalna w Kasprowiczu, organizowanym przez Klub Miłośników Nauki. Wykonała samodzielnie zestaw doświadczeń  i udokumentowała swoją pracę badawczą.  Na uroczystym podsumowaniu projektu otrzymała Certyfikat Młodego Naukowca oraz nagrody niespodzianki. Gratulujemy Michasi ciekawości poznawczej i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

  • Zajęcia terenowe

    Zajęcia terenowe

    W dniu 15 czerwca 2021r. w ramach lekcji geografii uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w zajęciach terenowych. Wycieczka odbyła się na terenie miejscowości: Ktery -Brony - Siemienice. Uczniowie szli ścieżką wzdłuż rzeki Bzury a wracali przez wspomniane wsie. Pradolina Bzury- Neru to obszar ochrony siedlisk ptasich Natura 2000. Pogoda dopisała a godzinny marsz poprawił humory i kondycję:-)

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach
    Ktery 34
    99-314 Krzyżanów
  • 24 356 26 12