13 grudnia odbyła się gminna wycieczka do Otrębus. Tam, w siedzibie PZPiT ,, Mazowsze” uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym. Była to barwna opowieść o twórczości ludowej, zilustrowana tańcami regionalnymi w wykonaniu zespołu ,,Mazowsze”. Przepiękne kostiumy, niezwykła choreografia i różnorodność muzyczna to prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej. Pełni wrażeń pojechaliśmy w kolejne magiczne miejsce, które przyprawiło nas o zawrót głowy - Muzeum Motoryzacji i Techniki. To największa w Polsce kolekcja zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych (ok. 300). Na uwagę zasługuje najstarszy samochód na terenie kraju, J.A.G. z 1897 r, luksusowe limuzyny z lat 30-tych oraz samochody wyścigowe. Jest też kolekcja motocykli i rowerów oraz zbiór urządzeń technicznych i gospodarstwa domowego z początków XX. Na koniec odbył się wspólny posiłek , a w drodze powrotnej odwiedziliśmy Niepokalanów, miejsce kultu św. Maksymiliana Kolbe. To była bardzo udana wycieczka, za którą serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi - Stowarzyszeniu Wspierającemu Rozwój Gminy Krzyżanów. Opiekun grupy: Katarzyna Kotarska
7 grudnia Gimnazjum w Krzyżanowie zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. Drużyna naszej szkoły, pod okiem Pana Wojciecha Wilkońskiego, zajęła II miejsce! Gratulujemy! To duże osiągnęcie. Jak mawiał Adam Małysz ,, łatwiej jest zdobyć tytuł mistrza niż go obronić". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Damian Psiurski - kapitan drużyny, Natalia Baranowska, Agnieszka Olejniczak, Hubert Olek, Jakub Kowalczyk, Tobiasz Majchrzak i Łukasz Sęczkowski. Rozgrywkom towarzyszyły niezwykłe wrażenia i wspaniały doping kibiców, bo tak naprawdę najważniejsza jest gra fair –play i dobra sportowa zabawa.
W czwartek 7 grudnia odbyło się spotkanie ze strazakami z PSP w Otwocku. Jego celem było przekazanie wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobieganie powstawania pożarów w domu, w szkole, na podwórku i wszędzie tam, gdzie mogą przebywać dzieci. Przypomnieli też, jak w razie niebezpieczeństwa prawidłowo alarmować straż pożarną. Uczniowie bardzo uważnie słuchali przekazywanych informacji oraz chętnie dzielili się posiadaną już wiedzą. To była bardzo ważna lekcja bezpieczeństwa!
Naszą szkołę odwiedziła grupa „ naukowców” specjalizujących się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez niezwykłe doświadczenia. W ciekawy i zabawny sposób prezentowali wiedzę z zakresu fizyki, przyrody i chemii. Uczniowie obserwowali m.in. eksperymenty z rurą Bernoullego, lewitującą piłką, zaobserwowali właściwości metanu i mieszanki propan - butan. Zaprezentowane zostały również zabawy z helem. Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego udziału w doświadczeniach. To była bardzo ciekawa lekcja. Uczniowie byli zachwyceni! Emocji było, co niemiara.
BÓG, HONOR, OJCZYZNA! pod takim hasłem odbyły się gminne obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Katarzyny Kotarskiej i p. Hanny Kowalczyk zaprezentowali widowisko, ukazujące mozolną drogę Polaków do upragnionej WOLNOŚCI. Nasi artyści wykazali się wielką dojrzałością sceniczną i talentem, który szlifowali dzięki ciężkiej, ale przyjemnej pracy pod okiem nauczycielek. Pięknym słowem, stosownym gestem, właściwym ruchem oraz poruszającym śpiewem pokazywali autentyczne emocje, którymi zarażali publiczność. Były łzy wzruszenia, chwile refleksji i zadumy oraz gratulacje i podziękowania od władz Gminy- Wójta Pana Tomasza Jakubowskiego oraz Przewodniczacego Rady Gminy Pana Wiesława Czekaja za profesjonalne przygotowanie uczniów do występu. Podziękowania dla p. Sławomira Pijanowskiego za pomoc przy realizacji widowiska oraz rodzicom za dowóz uczniów na uroczystość.
W naszej szkole po raz trzeci odbył się Finał Ogólnopolskiego Dnia „ Śniadanie daje moc”. Zaangażowani byli wszyscy: uczniowie, rodzice i nauczyciele - od przedszkola po siódmą klasę. Uczniowie przygotowali plakaty informujące o przystąpieniu do akcji finałowej oraz o przyczynach wielu chorób, które są następstwem niewłaściwej diety. PCK przygotowało gazetkę nt. Piramidy Zdrowia, a na gazetce LOP pojawiły się informacje o rybach Morza Bałtyckiego, których mięso jest cennym składnikiem zdrowej diety. Uczniowie z wychowawcami przygotowywali zdrowe i smaczne śniadanie. Oprócz tradycyjnych i kolorowych kanapek, w jadłospisie królowały sałatki i szaszłyki owocowe, twarożek ze szczypiorkiem, sałatka z wędzonym kurczakiem i pasta jajeczna oraz tortille z mięsem i warzywami. Wszyscy mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności kulinarne. Kto wie, może w przyszłości nasi uczniowie będą prowadzić blogi kulinarne? Najważniejsza jest świadomość, że drugie śniadanie daje moc, którą należy wykorzystać podczas wysiłku umysłowegoi fizycznego. W tym roku uczniowie bardziej zwracali uwagę na higienę przyrządzania i spożywania posiłku oraz kulturalnego zachowania się przy stole.
Dziękujemy rodzicom, którzy pozwolili swoim dzieciom brać udział w tej ogólnopolskiej akcji oraz Pani Wandzie Wilkońskiej, która była koordynatorem tej akcji.
W naszej szkole, w ramach działań profilaktycznych odbył się Turniej Rekreacyjno – Sportowy pod hasłem „SPORT MOIM NAŁOGIEM – ALKOHOL WROGIEM”.
Dziś, odwiedzili naszą szkołę artyści z cyrku "Szok". To był prawdziwy SZOK ! Uczniowie, nauczyciele i rodzice doskonale się bawili. Brali czynny udział w występach i sztuczkach cyrkowych. Jedni pokazywali swoje niezwykłe umiejętności cyrkowe inni przełamywali nieśmiałość i strach. Najważniejsze, że wszyscy mieli uśmiechnięte buzie. Niektórzy zaprzyjaźnili się nawet z wężem i olbrzymim niedźwiedziem.
Dziewięcioro uczniów naszej szkoły - przedstawicieli klas 0-VII brało udział w IV Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patritycznej pod hasłem:,, Polska w poezji". Jego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Krzyżanowie.Oto wyniki w poszczególnych kategoriach: klasy I-II - Paweł Baranowski - III miejsce opiekun p. Wojciech Wilkoński Nikola Sulikowska- WYRÓŻNIENIE, opiekun p. Ewa Nowak klasy III-IV -Anna Polańska- III miejsce, opiekun p. Katarzyna Kotarska klasy V-VI - Jakub Jaros - II miejsce, opiekun p. Katarzyna Kotarska Jakub Kowalczyk - III miejsce, opiekun p. Katarzyna Kotarska klas VII - Jury nie przyznało I miejsca Julia Błaszczyk- II miejsce, opiekun p. Katarzyna Kotarska Natalia Baranowska III miejsce, opiekun p. Katarzyna Kotarska Serdecznie gratulujem uczniom i nauczycielom!
Środowy, przepiękny dzień dzięki paniom: Katarzynie Kotarskiej, Ewie Ambroziak i Hannie Kowalczyk spędziliśmy na wycieczce w Płocku. Byli z nami także uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Micinie. Zgodnie z programem najpierw obejrzeliśmy spektakl ,, Szatan z siódmej klasy” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Ta pełna ekspresji i zagadek opowieść o inteligentnym, uczciwym i lojalnym wobec przyjaciół chłopcu dodała wszystkim pozytywnej energii. Główny bohater pokazał, jak ważne w życiu jest dzielenie się z innymi wiedzą i umiejętnościami. Po spektaklu udaliśmy się do Muzeum Żydów Płockich. Tam poznaliśmy architekturę, kulturę, kuchnię oraz muzykę żydowską. Dowiedzieliśmy się m.in. czym jest Tora, synagoga, święta szafa i jidysz. Następnie udaliśmy się na spacer w stronę Bazyliki Katedralnej. Odwiedziliśmy katedrę, w której znajdują się sarkofagi władców Polski Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Podziwialiśmy kopię romańskich drzwi płockich przedstawiających sceny z Pisma Świętego. Kolejnym punktem była lekcja w Muzeum Mazowieckim, gdzie w formie podchodów zwiedzaliśmy najatrakcyjniejsze fragmenty wystawy „X wieków Płocka”. Po części edukacyjnej nadszedł czas na spacer po Wzgórzu Tumskim. Jest to serce Płocka, stąd roztacza się wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły. Ostatnim punktem programu był posiłek.
Tradycyjnie, jak co roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Pod kierunkiem wychowawcy- p. Wojciecha Wilkońskiego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Po występie przystąpili do egzaminu praktycznego. Zdali go na 6+. Następnie w symboliczny sposób poprzez przysięgę na sztandar Szkoły i pasowanie ołówkiem przez panią dyrektor, zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W nagrodę otrzymali niespodzianki przygotowane przez rodziców i wychowawcę.
W miniony piątek odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem p. Wojciecha Wilkońskiego wyrazili swoim nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. W dniu ich święta przygotowali dla swoich pedagogów artystyczną ucztę - słowem, gestem i piosenką oraz przekazali najlepsze życzenia. Słowa podziękowania i życzenia przekazała również pani dyrektor, przytaczając słowa Zofii Kucówny:,, Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.” Podziękowała wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzani są uczniowie.
Właśnie dziś obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, który został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich. Głównym założeniem jest promowanie bogactwa kulturowego Europy oraz motywowanie do nauki języków obcych. Uczniowie klasy II i III pięknie zaśpiewali piosenkę „Hello” i wyrecytowali wiersze, mówiące o tym, jak witamy się w różnych krajach. Uczniowie klasy VII i V zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt.: „Zwiedzamy Europę autostopem”. Zabrali nas w kulinarno- kulturową podróż po Londynie, Rzymie i Berlinie. Mogliśmy poznać nie tylko zabytki charakterystyczne dla poszczególnych krajów: słynny Big Ben, Colloseum i Bramę Brandenburską, ale także typowe dla danego regionu potrawy: English Breakfast, Wurst, Imbiss oraz Spaghetti Bolognese. To spotkanie uświadomiło, jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycję i kulturę. Obchody Dnia Języków przygotowała pani Anna Peda, pani Agnieszka Rybczyńska i pani Iza Tarłowska.
Oj , działo się ! Bardzo hucznie, smacznie i wesoło obchodzono w naszej szkole Dzień Chłopca. Dziewczęta zorganizowały dla swoich kolegów niespodzianki i słodki poczęstunek, na którym nie zabrakło zdrowych, słodkich i soczystych OwOcÓw ! Dodatkowo Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich dyskotekę po zajęciach lekcyjnych.
Było wesoło, bo humory dopisywały i zabawnie, bo wszyscy fantastycznie sie bawili.
To już kolejny rok uroczytych obchodów Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. Jej inicjatorką jest Pani Wanda Wilkońska- nauczycielka matematyki. W tym roku dzień ten obchodzono z Matematycznym Zoo. Chętni uczniowie ze starszych klas rozgrywali Ogólnopolski Mecz Tabliczki Mnożenia. Zagrali w przygotowaną specjalnie na ten dzień grę (Tabliczka mnożenia na czas !) i wystąpili w dedykowanym ogólnopolskim rankingu. W klasie V najlepszymi zawodnikami okazali się: Michalina Kotarska i Julian Jabłoński, a wśród uczniów z klasy VII, najlepszym zawodnikiem był Damian Psiurski. Jedni brali udział w komputerowym turnieju, inni mnożyli na palca i tworzyli cudowne rymowanki. Byli i tacy, którzy mnożyli i dzielili kawałkami ciasta. Każdy sposób liczenia jest dobry, jeśli prowadzi do sukcesu. Matematyka w naszej szkole jest OK! Przypominamy i zachęcamy naszych uczniów do treningów na platformie edukacyjnej matzoo.pl. Można uczyć się przez zabawę, ale trzeba chcieć. „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”- Paulo Coelho „Matematyka jest najpiękniejszym tworem ducha ludzkiego. Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne” - Stefan Banach. Serdecznie polecamy również stronę do nauki wszystkich przedmiotów: https://naukaizabawa.squla.pl/- dla uczniów w wieku 8 – 12 lat
Z inicjatywy nauczycielki języka polskiego i biblioteki p. Katarzyny Kotarskiej obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. W akcję włączyli się wszyscy wychowawcy i nauczyciele. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klas od II do VII czytali matematyczne opowieści o pouczającym i humorystycznym zabarwieniu. Przygotowali też rekwizyty i elementy dekoracyjne. W drugiej części spotkania pani dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi czytali uczniom książkę pt.: ,,Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej. To niezwykle wartościowa opowieść o szkolnych problemach uczniów i sposobach ich rozwiązywania. Warto pamiętać, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstawać w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.
WAKACJE 2017 już za nami, ale podczas właśnie tych wakacji nasze dwie uczennice: Klaudia Nykiel z klasy IV i Joanna Adamiak z klasy VII były bardzo aktywne ! I to jak ! W ramach rozrywki umysłowej spędziły trochę czasu na platformie edukacyjnej www.matzoo.pl. Realizowały w ten sposób projekt "Wakacje z Matzoo", który powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Edukacji Matematycznej. Była to dla naszych uczennic przede wszystkim dobra zabawa, która urozmaiciła im wakacje. Najważniejsze było wyrobienie nawyku systematycznej nauki. Przedsięwzięcie miało na celu wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci i upowszechnianie nauki przez zabawę. Nagrodą były dyplomy, które znajdują się na naszej stronie www. w galerii zdjęć. Dziewczynkom gratulujemy!
NIECH MOC MATEMATYCZNA BĘDZIE Z WAMI!
Nasza Szkoła brała udział w akcji: Narodowe Czytanie ,, Wesela "StanisławaWyspiańskiego. Na spotkaniu byli przedstawiwciele wszystkich szkół z terenu Gminy Krzyżanów. Przepiękna scenografia, kostiumy oraz muzyka, którą witano gości wprowadził nas w niezwykły klimat wiejskiego wesela, tego w Bronowicach. Czytanie dramatu rozpoczął Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Zygmunt Jasiński, wcielając się w rolę Czepca. Naszą szkołę reprezentowały : p. Wanda Wilkońska w roli Kliminy i p. Katarzyna Kotarska w roli Radczyni oraz uczennice klasy VII: Natalia Baranowska – Radczyni, Natalia Krzyszkowska – Zosi i Oliwia Gawryszczak w roli Haneczki. To było bardzo miłe spotkanie i niezwykle bogate przeżycie emocjonalne.
4 września 2017 r. o godz. 9:00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor powitała uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególne słowa skierowała do dzieci i nauczycieli, którzy po raz pierwszy są w naszej szkole. Życzyła wszystkim, aby ten rok okazał się dobry i owocny dla społeczności szkolnej. By nie zabrakło wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów. Na zakończenie minutą ciszy upamiętniono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W GOKiS w Krzyżanowie odbyła się piękna uroczystość, na której Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski nagrodził najlepszych uczniów szkół gminnych. Otrzymali oni stypendia za wyniki w nauce, nagrody finansowe oraz atrakcyjne nagrody książkowe. Rodzice nagrodzonych uczniów otrzymali listy gratulacyjne, kwiaty i gorące podziękowania. Z naszej szkoły stypendium otrzymały:
Michasia Kotarska z kl. IV, Natalka Baranowska z kl. VI i Asia Adamiak z kl. VI. Wszystkie dziewczynki uzyskały na koniec roku szkolnego średnie powyżej 5.0. Gratulujemy uczennicom, rodzicom oraz nauczycielom za wspólną pracę nad realizacją celów gwarantujących sukces.