5 czerwca w Gimnazjum w Krzyżanowie odbyły sie I Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce. Nasi uczniowie, szczególnie dziewczęta, bardzo dobrze zaprezentowali swoje umiejętności sportowe. Wyniki są nastepujące:
I miejsce-Oliwia Gawryszczak-bieg na 60m II miejsce - Agnieszka Olejniczak- bieg na 60m III miejsce Jan Stangreciak -bieg na 60m II miejsce- Joanna Adamiak- bieg 4x10m III miejsce - Oliwia Gawryszczak - skok w dal z miejsca Gratulujemy uczniom oraz trenerowi p. Wojciechowi Wilkońskiemu
Pod takim hasłem w naszej szkole z okazji Dnia Dziecka odbyła się zabawa integracyjna, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych. Już od dawna wszyscy z niecierpliwością czekali na to wspólne spotkanie.
Na początku dyrektor szkoły powitała gości i zaprosiła do zabaw zorganizowanych przez wychowawców. W klasach na uczestnikow zabawy czekał przygotowany przez rodziów słodki poczęstunek i napoje, Wszystkim bardzo smakowały też pieczone kiełbaski, które ufundował nam Zakład Przetwórstwa Mięsnego Paweł Kowalczyk z Zieleniewa. Głównym punktem spotkania była dyskoteka prowadzona przez profesjonalnego didżeja, naszego absolwenta. Dla ochłody serwowano lody i wodę z cytryną i miętą.
W ten wyjątkowy dzień wszyscy dobrze się bawili, na twarzach uczniów gościł uśmiech
i chęć do szalonej zabawy. W szkole było wesoło, gwarno i bardzo kolorowo.
Na pamiątkę wspólnie spędzonego Dnia Dziecka 2017 każda klasa ze Szkoły Podstawowej w Kaszewach Dwornych otrzymała rośliny ozdobne ufundowane przez właścicieli szkółki drzew i krzewów z Kter – firmę Agroapis Byczkowski. To drugie już nasze spotkanie integracyjne pokazało, że między uczniami nawiązały się więzi koleżeńskie i dzieciom trudno było się rozstać. Już wiemy, że będą następne. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kterach serdecznie dziękuje sponsorom: Panu Pawłowi Kowalczykowi, Państwu Marioli i Krzysztofowi Byczkowskim oraz Państwu Barbarze i Sławomirowi Przybylakom. Podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości należą się także rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Gościom serdecznie dziękujemy za mile spędzony wspólnie czas i wspaniałą zabawę.
Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p. Anety Kucharskiej przedstawili montaż słowno – muzyczny z okazji Dnia Matki. Były wzruszające wiersze i wesołe piosenki. Wychowawcy poszczególnych klas zadbali, aby dzieci wykonały własnoręcznie upominki w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą otrzymują od swoich cudownych Mam. Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę. Wszystkie mamy były dumne ze swoich pociech. Na ich twarzach gościł uśmiech, było wzruszenie i łzy radości. Życzymy naszym drogim Mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.
W piątek 12 maja w GOKiS w Krzyżanowie uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Ewy Ambroziak i p. Katarzyny Kotarskiej spotkali się z wyjątkowym gościem, Pawłem Beręsewiczem – tłumaczem oraz autorem powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do dzieci i młodzieży. Pan Beręsiewicz opowiadał o swojej karierze zawodowej, pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Sprawdził też znajomość języka angielskiego wśród publiczności. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Niektóre zostały także zaproszone na rozmowę o książkach przy herbatce. Pisarz żywo i barwnie opowiadał o książkach i bohaterach swoich utworów. Na koniec publiczność zadawała autorowi pytania. Dowiedzieliśmy się, że pisarz nie ma swojej ulubionej książki, z każdej jest dumny, że da się przeżyć z pisania książek, że tematykę czerpie z obserwacji, doświadczeń. Inspiracją jest również własna rodzina, jak to było w przypadku Ciumków. Na zakończenie pisarz rozdawał autografy i dedykacje do książek.
Na spotkaniu autorskim z p. Pawłem Beręsewiczem został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki pod hasłem:,, Strachy na lachy" – ilustracja do książki pt.:,, Tajemnica człowieka z blizną". Brali w nim udział uczniowie klas IV-VI ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Krzyżanów. Spośród wielu prac pan Beręsewicz wybrał 3 zwycięskie prace, których autorkami (pod kierunkiem p. K. Kotarskiej) były uczennice z naszej szkoły: Natalka Baranowska, Michasia Kotarska i Asia Adamiak. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe z dedykacją i pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo, praca Natalki Baranowskiej została zakwalifikowana do etapu powiatowego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i opiekunowi.
Z okazji ŚWIĘTA KSIĄŻKI odbył się uroczysty apel pod hasłem: ,, Pociąg do świata bajek” oraz turniej ze znajomości lektur i książek dla dzieci przygotowany przez p. Katarzynę Kotarską.Uczniowie klas I-VI pod kierunkiem wychowawców przygotowali inscenizacje najpiękniejszych baśni świata. Recytowali także teksty poświęcone książce, podkreślając jej walory poznawcze, edukacyjne i wychowawcze. Śpiewali piosenki mające zachęcić do czytania książek. Po każdej scence, w której występowali bohaterowie baśni i bajek, prowadzący pytali publiczność o jej tytuł i główne postaci. Nawet najmłodsi uczniowie wykazali się dużą znajomością bajek i prawie bezbłędnie odpowiadali na zadawane pytania.Następnie odbył się turniej wiedzy o książkach. Tematem przewodnim turnieju były oczywiście lektury oraz znane dzieciom bajki i baśnie, których fragmenty wykorzystano w inscenizacji. Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego ph.: ,, Bohaterowie naszych lektur” oraz wręczenie dyplomów i nagród wszystkim laureatom.
W naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji obchodów Święta 3 Maja. Jest to ważny dla każdego Polaka dzień, rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. W naszej szkole obchody tego Święta były bardzo uroczyste. Uczniowie z klasy IV i VI pod opieką p. J. Frydrysiaka przygotowali ciekawy występ, na którym przybliżyli najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Nie zabrakło patriotycznych pieśni i refleksyjnych wierszy. Na uwagę zasługuje również efektowna dekoracje w wykonaniu p. T. Janczewskiej.
W dniu 22.04.2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. Obchody tego święta rozpoczęły się od warsztatów artystycznych, w czasie których uczniowie wszystkich klas wykonywali rekwizyty potrzebne do inscenizacji wierszy. Następnie był uroczysty apel, podczas którego dyrektor szkoły oraz uczniowie klas starszych przypomnieli postać naszego patrona, jego życie i działalność na rzecz ochrony przyrody. Po części oficjalnej uczniowie każdej z klas od 0-VI zaprezentowali efekty pracy z wychowawcami nad projektem przyrodniczo – literackim. Polegał on na wykonaniu transparentu z wymyślonym przez siebie hasłem i inscenizację wiersza o tematyce przyrodniczej. Tego dnia rozstrzygnięto również Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej dla klas IV-VI. Mistrzami wiedzy w poszczególnych klasach zostali: Michalina Kotarska z kl.IV, Jakub Kowalczyk z kl. V oraz ex aequo Natalia Baranowska i Jan Stangreciak z kl. VI. Organizatorami Święta Patrona były: p. Ewa Ambroziak i p. Wanda Wilkońska oraz wychowawcy klas.
W dniu 03.04.2017r. w Gimnazjum w Krzyżanowie odbył się Prima-Aprilisowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Nasza reprezentacja to: Damian Psiurski- kapitan drużyny, Tobiasz Majchrzak, Hubert Olek, Jakub Kowalczyk, Paweł Andrzejewski, Julian Jabłoński i Łukasz Sęczkowski. Od kilku lat są oni niepokonani- zajmując I miejsce obronili tytuł z lat poprzednich i udowodnili, że są MISTRZAMI. Gratulujemy młodym sportowcom i trenerowi p. Wojciechowi Wilkońskiemu. Dziękujemy pani Dyrektor oraz nauczycielom z Gimnazjum, dzięki którym, udało się zorganizować emocjonujące zawody.Dziękujemy również Państwu Kowalczykom, Jabłońskim i Sęczkowskim za dowiezienie naszej drużyny na Turniej.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ornitologicznym Ligi Ochrony Przyrody „Ptaki gatunków ginących”, zorganizowanego w ramach VIII edycji programu Pozwólmy ptakom mieszkać obok nas. Organizatorem konkursu był Płocki Okręg L O P. W dniu 24 marca 2017r. w Kutnie odbyło się wręczenie nagród laureatom tego konkursu. W kategorii klas IV-VI, I miejsce ex aequo zajęły: Natalia Krzyszkowska z kl. VI i Michalina Kotarska z klasy IV, II miejsce przypadło Damianowi Psiurskiemu z klasy VI. W kategorii klas I-III, Klaudia Nykiel zajęła III miejsce. GRATULUJEMY !
21 marca na uroczyste obchody pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Kaszewach. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do wspólnego świętowania oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Był to dzień pełen atrakcji. Na początku zwiedzaliśmy szkołę i poznawaliśmy swoich rówieśników. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejszy strój wiosennej pary. Przedstawiciele każdej klasy musieli zaprezentować się w rytmie muzycznych szlagierów, niczym na pokazie mody Jego zwycięzcami zostali Weronika Popławska i Kacper Bąkowski z klasy IV. Było tez wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy suto zastawionych stołach. Powitanie wiosny uczciliśmy również przemarszem barwnego korowodu ulicami Kaszew. Kolorowe stroje, kwiaty niesione w rękach odstraszyły zimę i zachęciły słońce do wyjścia zza chmur. Wiosnę powitaliśmy we wspaniałej atmosferze.
W środę odbyła się pogadanka pracownic Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kutnie dla uczniów naszej szkoły. Tematem rozmowy był zdrowy i higieniczny styl życia, unikanie zagrożeń mających wpływ na zdrowie człowieka oraz unikanie szkodliwego dla zdrowia palenia papierosów i biernego palenia. Szkoła uczestniczy w realizacji programów edukacyjnych "Czyste powietrze wokół nas" oraz "Zadbaj o swoje płuca".
3 marca uczniowie klas 0 - VI uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii pt. „Imperium rzymskie i tradycje antyku”. Artyści z grupy rekonstrukcyjnej przenieśli widownię do starożytnego Rzymu. Antyczni legioniści pokazali taktykę walki i elementy uzbrojenia. Pokaz bardzo podobał się uczniom, mogli założyć zbroję, walczyć mieczem i poczuć się jak starożytni rycerze. Historia może być ciekawa i pasjonująca, wszystko zależy tylko od tego, jak zostanie przedstawiona…
Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Micinie pojechaliśmy na wycieczkę do Łodzi. Zwiedziliśmy trzy miejsca. Jednym z nich była Akademia Filmowa, która jest znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Studiowali w niej najbardziej znani aktorzy i reżyserzy tacy jak np. Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Krzysztof Zanussi. Następnie pojechaliśmy do Manufaktury, w której znajduje się nie tylko centrum handlowe, ale też centrum rozrywki. Jest tam eksperymentarium , w którym sami robiliśmy ciekawe doświadczenia. Można też było przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Na koniec braliśmy udział w bitwie na lasery, po której odpoczywaliśmy przy wspólnym posiłku. Był to bardzo mile spędzony czas. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni.
Asia Adamiak i Natalia Baranowska
W sobotę 14 stycznia 2017r. odbyła się zabawa choinkowa połączona z obchodami Święta Babci i Dziadka.Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wiesław Czekaj,Wiceprzewodniczący Rady gminy Pan Zdzisław Kamelak, babcie, dziadkowie, rodzice oraz mieszkańcy okolicznych wsi.To bardzo ważna impreza środowiskowa, na którą wszyscy zawsze czekamy z niecierpliwością.Od wielu lat wpisała się ona w tradycję naszej szkoły i jest efektem dobrej współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów.W tym roku przygotowaliśmy program pt.:"A tak to właśnie się zaczęło", odwiedził nas też Św. Mikołaj i obdarował prezentami duże i małe dzieci.Babcie i dziadkowie biesiadowali przy suto zastawionym stole, a kalorie stracili,tańcząc z wnukami w świetle reflektorów i przy dobrej muzyce, o którą zadbał nasz absolwent Tomasz Kalisiak jako DJ TOMEK. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości: nauczycielom, rodzicom, małym artystom, sponsorom oraz Panu Krzysztofowi Pawłowskiemu za profesjonalną sesję zdjęciową uroczystości. FOTORELACJA: https://drive.google.com/open?id=0B3ZfWpBWAICUT3FFbXFvUjJ3VjQ
Trzy lata temu p. Katarzyna Kotarska zainicjowała i zorganizowała akcję ,,ubierania choinek w kościele". Pomysł ten bardzo spodobał się proboszczowi parafii w Strzegocinie ks. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i tak już zostało do dziś. Kościół został przez nas udekorowany, aby godnie przyjąć Boże Dziecię. Efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały przepiękne i bardzo oryginalne bombki, dzwonki, gwiazdki i aniołki - wszystko ręcznie robione. W czwartkowy wieczór, wspólnie z dziećmi, rodzicami i mieszkańcami Kter zawiesiliśmy je na parafialnych choinkach. Proboszcz był zachwycony, my także jesteśmy z siebie dumni! Czyżby nasz pomysł wpisał się na stałe w tradycje szkoły i parafii?
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia – cała społeczność szkoły spotkała się, aby wspólnie pochylić się nad NOWONARODZONYM i radośnie świętować to wydarzenie. Zgodnie z tradycją odbyło się wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Szkolną Wigilię rozpoczęliśmy od odczytania fragmentu Pisma Świętego, opisującego narodzenie Syna Bożego oraz refleksji nad tym wydarzeniem. Było też ukazanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a przede wszystkim wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.
Przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny. Organizatorek była katechetka p.Teresa Janczewska. Uczniowie dostarczyli do szkoły przepiękne stoiki, wykonane różną techniką i zaskakujące pomysłowością. Wszystkie miały w sobie niezwykłą magię, a największa tkwiła w tych, robionych samodzielnie. Jury miało wielki kłopot z wyłonieniem zwycięscy. Ostatecznie przyznano trzy I miejsca. Otrzymali je: Kamil Jóźwiak, Michasia Kotarska i Jakub Jaros. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Pod takim hasłem realizowany jest w naszej szkole program edukacyjny dla dzieci w wieku 5-6 lat przez p. Anetę Kucharską- nauczycielkę OP i ZWP. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.
Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej. Dzieci uczyły się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej. Wykorzystano przede wszystkim metody aktywizujące, które umożliwiały dzieciom zaangażowanie wszystkich zmysłów i podjęcie różnych form aktywności.
Zgodnie z wieloletnią tradycją Gimnazjum w Krzyżanowie zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. W dniu 12 grudnia 2016 r. po raz szósty z kolei drużyna naszej szkoły, pod okiem nauczyciela Pana Wojciecha Wilkońskiego, zajęła I miejsce! Gratulujemy NIEPOKONANYM !!! Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Damian Psiurski kl. VI - kapitan drużyny, Natalia Baranowska kl. VI, Natalia Krzyszkowska kl. VI, Agnieszka Olejniczak kl. VI, Hubert Olek kl. VI, Jakub Kowalczyk kl. V, Tobiasz Majchrzak kl. V i Łukasz Sęczkowski kl. V. Rozgrywkom towarzyszyły niezwykłe wrażenia i wspaniały doping kibiców. Nasi rywale byli dobrze przygotowani do turnieju, ale daliśmy radę! Dziękujemy organizatorom i pozostałym drużynom za wiele pozytywnych emocji, bo tak naprawdę najważniejsza jest możliwość spotkania się w atmosferze gry fair –play i dobra sportowa zabawa. Dziękujemy również rodzicom: Pani Iwonie Baranowskiej i Pani Joannie Kowalczyk za zorganizowanie dojazdu na turniej.