Dnia 25 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Matki. Zaprosiliśmy swoje Mamy, aby pokazać im, że o nich pamiętamy i kochamy. Z tej okazji przygotowaliśmy piękne piosenki i wiersze, które poruszyły serca wszystkich mam. Były też konkursy dla naszych Mam i ich pociech. Na koniec każda mama otrzymała od swojego dziecka własnoręcznie wykonane upominki. Cały dzień przebiegał w miłej atmosferze. Dziękujemy za trud i wychowanie naszym Rodzicom.
Nauczyciele naszej szkoły doskonale potrafią odkrywać talenty, jakie drzemią w uczniach. Pomagają im odnaleźć pasje i rozwijać wrodzone zdolności. A tych nie brakuje. Doskonale znają predyspozycje uczniów i motywują ich do udziału w konkursach zewnętrznych o zróżnicowanej tematyce, np. : patriotycznej, ekologicznej, literackiej, plastycznej, muzycznej i sportowej . Przygotowanie do konkursu to ciężka praca, wiedzą o tym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Ale trud się opłaca. Odnosimy sukcesy w konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, okręgowym, a nawet dostajemy się do etapu ogólnopolskiego. Niezwykłym talentem plastycznym, wyobraźnią artystyczną oraz umiejętnością czytania i analizowania poezji patriotycznej wykazały się uczennice z naszej szkoły, (pod kierunkiem p. Katarzyny Kotarskiej) które brały udział w XII Powiatowym Konkursie Plastycznym pod hasłem: "Rozkwitły pąki białych róż" w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2018, organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi Filię w Kutnie. Konkurencja była olbrzymia. Ze zgłoszonych 148 prac uczniów ze szkół podstawowych powiatu kutnowskiego wyłoniono 23 laureatów (wszyscy otrzymali wyróżnienie). Wśród nagrodzonych jest nasza uczennica z klasy 5 Michalina Kotarska. Gratulujemy!!! To już kolejny sukces Michasi w tej dziedzinie.
Na spotkaniu autorskim z p. Anną Czerwińską –Rydel został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki – ilustracja do książki pt.: ,,Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej". Brali w nim udział uczniowie klas IV-VII ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Krzyżanów. Spośród wielu prac pani Czerwińska-Rydel wybrała 3 zwycięskie prace. Autorkami 2 z nich (pod kierunkiem p. K. Kotarskiej) były uczennice z naszej szkoły: Michasia Kotarska i Wiktoria Nykiel. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo, praca Michasi Kotarskiej została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i opiekunowi.
Uczniowie klas IV-VII wraz z nauczycielkami: p. K. Kotarską, p. W. Wilkońską i p. A. Rybczyńską uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim z Panią Anna Czerwińską -Rydel, muzykiem, pedagogiem oraz autorką książek dla dzieci i młodzieży. Było ono zorganizowane dla wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie w ramach projektu "Z książką na walizkach ” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzyżanowie. Pisarka przyjechała do nas aż z Gdańska! Spotkanie przebiegało w konwencji dialogu pisarki z uczniami, połączonego z odczytaniem fragmentów książki:,, Listy w butelce opowieść o Irenie Sndlerowej” . Trzeba przyznać, że swoimi opowieściami zaczarowała młodych czytelników. Odpowiadała również na pytania dotyczące twórczości i życia prywatnego. Na zakończenie był moment na kupowanie książek, autografy i wspólne zdjęcia.
Dziękujemy rodzicom za dowóz uczniów na spotkanie.
W dniu 26 kwietnia 2018 r. Pani Aneta Kowalska, sierżant sztabowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie przeprowadziła dla uczniów klas VI-VII pogadankę na temat: „Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. W systemie polskiego prawa cywilnego odpowiedzialność ta oparta jest na zasadzie winy w nadzorze. Mówiąc inaczej jest ona przeniesiona na osobę sprawującą opiekę nad małoletnim (rodzic lub prawny opiekun).
cały artykuł tu kliknij W_dniu_26_kwietnia_2018_r.odt
To była niezwykła lekcja muzyki, poprowadzona przez Pana Hanusza Kowalczyka. Tym razem koncertowali dla nas znawcy beatbox’u – Damian i Bartek, którzy przybliżyli nam ten gatunek muzyczny. Dowiedzieliśmy się, że beatbox to tworzenie dźwięków za pomocą narządów mowy – ust, krtani, języka, przepony czy gardła. Wszyscy uczniowie przeszli szybki kurs nauki wydawania beatbox’owych dźwięków. Sześcioro wybranych uczniów walczyło o tytuł mistrza beatbox’u. Rywalizacja była zacięta. Ostatecznie mistrzem został Jan Stangreciak z kl. 7. Gratulujemy niezwykłych zdolności.
W dniu 24.04.2018r. obchodziliśmy Dzień Patrona i Dzień Ziemi.
Celem organizacji zajęć w tym dniu było przybliżenie sylwetki patrona - prof. Władysława Szafera, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i troski o ochronę przyrody, zachęcenie uczniów do ekologicznych zachowań, nauka efektywnej współpracy oraz skutecznego komunikowania w grupie rówieśniczej.
Zadaniem grup przedszkolnych i młodszych ucznów było odgadywanie zagadek i wykonanie prac plastycznych o tematyce przyrodniczej. Starsi uczniowie wyszukiwali informacji w internecie i w słownikach oraz odkodowywali zaszyfrowane informacje, a pracując z różnymi tekstami źródłowymi poszerzali swoją wiedzę. Mieli również okazję wykazać się kreatywnością przy robieniu plakatów, zabawek i doniczek z surowców wtórnych.
Ten dzień był również dobrą okazją, aby uczniowie klasy VII podsumowali projekt, który realizowali pod kierunkiem nauczyciela geografii - Pani Renaty Ancerowicz.
Podczas ewaluacji zajęć, na forum całej szkolnej społeczności uczniowie mieli okazję doskonalenia kompetencji miękkich, w tym umiejętności wystąpień publicznych.
W tym ważnym dla naszej szkoły dniu przyznano nagrodę uczennicy klasy piątej Michalinie Kotarskiej za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursach organizowanych przez Ligę Ochrony Przyrody. Druga nagroda trafiła do uczennicy klasy czwartej Sandry Kwiatkowskiej
za systematyczne dokarmianie ptaków przy szkole w okresie jesienno – zimowym.
Organizatorem Dnia Patrona i Dnia Ziemi była Pani Wanda Wilkońska wraz z wychowawcami.
W dniu 05.04.2018r. w Gimnazjum w Krzyżanowie odbył się Prima-Aprilisowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Damian Psiurski- kapitan drużyny ( napastnik), Tobiasz Majchrzak - bramkarz, Hubert Olek - obrona, Jakub Kowalczyk - napastnik, Paweł Andrzejewski - obrona, Julian Jabłoński – obrona oraz Łukasz Sęczkowski - obrona. Chłopcy wywalczyli wicemistrzostwo Szkół Podstawowych z terenu gminy Krzyżanów.
Podczas turnieju wyłaniany jest Król Strzelców. Wzorem roku poprzedniego i tym razem ten zaszczytny tytuł otrzymał uczeń naszej szkoły – Damian Psiurski.
Gratulujemy młodym sportowcom i trenerowi p. Wojciechowi Wilkońskiemu. Dziękujemy organizatorom za pełne emocji zawody. Dziękujemy również Panu Arturowi Kowalczykowi i Pani Marzannie Jabłońskiej za dowiezienie naszej drużyny do Krzyżanowa.
Od dziś już WIOSNA! Każda klasa przygotowała EKO kukłę zwaną Marzanną. Następnie korowodem ruszyliśmy nad Bzurę, aby pożegnać zimę i przywołać ciepłą, kolorową Wiosnę .
Zachowanie tej starej tradycji zapewne wywróży naszym rolnikom dobre plony w 2018 r. Tego życzymy!
Następnie odbył się ,,BIEG KU WIOŚNIE" w 4 kategoriach wiekowych. Zwycięzcy biegu to: Nadia Kwiatkowska kl.II, Julian Jabłoński kl. V, Tobiasz Majchrzak kl.VI i Damian Psiurski kl.VII . To do nich właśnie powędrowały czekoladowe biedroneczki. W piątej kategorii zwyciężył Pan Sławomir Pijanowski!!! Gratulujemy zwycięzcom!!! Dzień powitania Wiosny został przypieczętowany śmiechem i okrzykami oraz zabawami ruchowymi na sali gimnastycznej pod okiem Pana Wojciecha Wilkońskiego.
Samorząd Uczniowski
W naszej szkole odbyła się wizyta studyjna 15. osobowej delegacji ukraińskich nauczycieli, dyrektorów szkół, kierowników wydziałów oświaty oraz ośrodków metodycznych z obwodu charkowskiego oraz specjalista do spraw oświaty w Polsce, kierownik grupy i tłumacz. Gości powitała zastępująca dyrektora szkoły Pani Katarzyna Kotarska i zaprosiła na występ artystyczny w wykonaniu uczniów klasy III. Główna część spotkania odbyła się w sali komputerowej, gdzie w formie prezentacji multimedialnej została przedstawiona działalność szkoły. Odbył się również panel dyskusyjny na temat:,, Zarządzanie oświatą na poziomie lokalnym”. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczestników spotkania zaskoczyła niezwykle bogata działalność nauczycieli i ich zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży, a także partnerskie relacje między nimi. Podobała się szkoła jako budynek, zagospodarowanie terenu i wyposażenie. Rodzice, zgodnie ze staropolskim zwyczajem zadbali o stół, na którym nie zabrakło tradycyjnych, polskich smaków.
We współczesnym świecie poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc. Aby przestrzec przed nimi naszych uczniów odbyło się spotkanie z panem policjantem Andrzejem Rosiakiem. Policjant przypomniał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci, jak się przed nimi bronić, gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci oraz o niebezpiecznych grach. Wyjaśniał, że zdjęcia, filmiki, komentarze i inne materiały docierają bardzo szybko do wielu osób i nie sposób zapanować nad ich rozpowszechnianiem. Podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania. Przekazał wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Mam nadzieję, że dzięki spotkaniu nasi uczniowie będą odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z Internetu. organizator spotkania - Katarzyna Kotarska
W czwartek 1 marca nauczyciele: p. Wanda Wilkońska, p. Katarzyna Kotarska i p. Sławomir Pijanowski zorganizowali dla uczniów wyjazd na lodowisko w Kutnie. Celem wycieczki było aktywne spędzenie czasu, pokonywanie słabości i lęków, rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu oraz nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach. Bardzo szybko okazało się, że pobyt na lodowisku to świetna forma rozrywki i bardzo intensywna aktywność ruchowa. Znaczna część grupy to wspaniali łyżwiaże. Uczniowie, którzy stawiali pierwsze kroki na lodzie bardzo wytrwale ćwiczyli równowagę i nauczyli się samodzielnie poruszać. Pomagali im w tym doświadczeni koledzy. Zabawa na lodzie sprawiła uczniom i nauczycielom ogromną frajdę oraz umocniła integrację wśród naszej młodzieży.
Po raz kolejny Samorząd Uczniowski naszej szkoły przyłączył się do akcji „Góra Grosza”, której celem było zbieranie monet jedno-, dwu- i pieciogroszowych, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną tj.w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczniowskie decyzje o wrzuceniu monety do słoika ( bo zbieraliśmy do słoików, które wykorzystaliśmy jako skarbonki ) są lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Każda akcja charytatywna, pokazuje, że potrafimy się zjednoczyć i pomóc. Postawy uczniów, rodziców i nauczycieli to kapitał społeczny, a dobroczynność to zdobywanie umiejętności dzielenia się dobrem materialnym z drugim człowiekiem. Oprócz podarowania komuś pieniędzy pamiętajmy także, aby każdego dnia dzielić się między sobą dobrem duchowym - pomagajmy kolegom i koleżankom w lekcjach, używajmy jak najczęściej zwrotów grzecznościowych, twórzmy dobre relacje między sobą poprzez użwanie poprawnej polszczyzny, pomagajmy starszym osobom przynieść zakupy do domu, ustępujmy miejsca w autobusie itd. ...
Pamiętajmy, że każdy drobny gest się liczy a dobro wraca do dobrych ludzi.
Opiekun SU
Wojciech Wilkoński
W sobotę 27 stycznia 2018r. odbyła się zabawa choinkowa połączona z obchodami Święta Babci i Dziadka. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wiesław Czekaj, radni Pani Wiesława Kotarska, Pan Zdzisław Kamelak, Pan Zygmunt Jasiński, sołtysi, babcie, dziadkowie, rodzice oraz mieszkańcy okolicznych wsi. To bardzo ważna impreza środowiskowa, która od wielu lat wpisała się w tradycję naszej szkoły i jest efektem dobrej współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali występy artystyczne przygotowane pod okiem wychowawców. A koło teatralne wystawiło sztukę pt.:,, Babcia za dziadka czyli rzepka współcześnie”. Odwiedził nas też Św. Mikołaj i obdarował prezentami. A na koniec odbyła się dyskoteka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości: nauczycielom, rodzicom i małym artystom.
25 stycznia 2018r. było rozstrzygniecie XXXI edycji ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego LOP pod hasłem „Mój Las”. I miejsce w etapie regionalnym zajęła uczennica naszej szkoły
Michalina Kotarska z klasy V.
Jednym z celów konkursu była popularyzacja wśród uczniów walorów polskich lasów. Tegorocznym tematem, który zainteresował Michasię było „Runo leśne i jego mieszkańcy”. W swojej pracy wykazała się dużą wiedzą przyrodniczą i świadomością ekologiczną. Nadal idziemy w kierunku, który wyznacza nam min. nasz patron, prof. Władysław Szafer, a mianowicie ”... prawdziwe poznanie przyrody kraju rodzinnego prowadzi do jego umiłowania, a miłość ziemi ojczystej jest fundamentem patriotyzmu”. Gratuluję Michalince sukcesu !
Rodzicom dziękuję za wsparcie swojego dziecka w dążeniu do celu a także za dowóz po odbiór nagród. Opiekun LOP Wanda Wilkońska
Przed nami upragnione ferie. To niezwykle ważne, by spędzić je aktywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego do naszej szkoły zaprosiliśmy Panią Policjantkę Katarzynę Nykiel z Komendy Stołecznej Policji. Spotkanie było poświęcone tematyce bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Pani omówiła również aspekty dotyczące zagrożeń z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w domu oraz poza nim. Policjanta mówiła o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, przypomniała podstawowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych, rowerzystów i pasażerów pojazdów. Zachęcała do korzystania z odblasków. Przestrzegała przed zabawami w pobliżu drogi i wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Opowiedziała, w jaki sposób zachować się w przypadku załamania się tafli lodowej i jak nieść pomoc tonącemu. Radziła, aby miejsca do zimowych zabaw wybierać z rozsądkiem i informować rodziców o swoich pomysłach na spędzanie wolnego czasu. Na koniec uczniowie otrzymali drobne upominki.
To już cztery lata udziału naszej szkoły w akcji zainicjowanej i organizowanej przez p. Katarzynę Kotarską: ,,Ubieramy choinki w kościele". Pomysł ten bardzo spodobał się proboszczowi parafii w Strzegocinie ks. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i tak już zostało do dziś. Kościół został przez nas udekorowany, aby godnie przyjąć Boże Dziecię. Efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. To wszystko dzięki współpracy z rodzicami i uczniami ( serdecznie dziękuję Paniom: R. Jóźwiak, M. Stangreciak, S. Psiurskiej M. Rosińskiej, które mimo nadmiaru przedświątecznych obowiązków, znalazły czas na udział w tej akcji). Przepiękne i bardzo oryginalne ręcznie robione ozdoby w piatkowy wieczór, wspólnie z dziećmi i rodzicami zawiesiliśmy na parafialnych choinkach. Proboszcz był zadowolony, my także jesteśmy z siebie dumni! Chyba ta działalność wpisze się na stałe w tradycję naszej szkoły i parafii?
Występ przygotowany przez Panią Teresę Janczewską pozwolił nam przenieść się do Betlejem i poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Pastuszkowie i Trzej Mędrcy ze Wschodu zawitali do bożonarodzeniowej szopki, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. Nie zabrakło też kolędowania wspólnie z uczniami, nauczycielami rodzicami i zaproszonymi gośćmi. A odwiedzili nas: Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wiesław Czekaj, wiceprzewodniczący Pan Zdzisław Kamelak oraz Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Zygmunt Jasiński. Gościem szczególnym był proboszcz Zbigniew Strzałkowski, który swoją obecnością, modlitwą i ciepłym słowem nadał uroczystości niezapomniany klimat. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, podzielenia się opłatkiem i słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice. To było bardzo uroczyste spotkanie.
Dzięki współpracy wszystkich szkól podstawowych z terenu naszej gminy i Stowarzyszeniu Wspierającemu Rozwój Gminy Krzyżanów nasze uczennice z klas V-VII, 20.12.2017r. były na wycieczce w Warszawie, a punktem docelowym była siedziba firmy GOOGLE.
Dziewczęta miały okazję spotkać się z wieloma inspirującymi pracownikami tejże firmy. Programistki i programiści zapoznali nas z działalnością firmy i doskonałymi warunkami pracy. Zachęcali uczennice do wyboru zawodu programisty, który zdominowany obecnie jest przez mężczyzn, a przecież pierwszą programistką była kobieta. Zaprezentowali korzyści wynikające z pracy zespołowej, systemem wartości wynikającym z pomocy innej osobie w pracy. Była to doskonała lekcja dla naszych uczennic jak rozwijać kompetencje miękkie. Kompetencje miękkie związane są m.in. z komunikacją, umiejętnościami interpersonalnymi i społecznymi. Jest to dla niektórych bardzo trudne, bo wymaga długiej pracy nad sobą, postrzeganiem siebie i innych, opanowania ego i kształtowania otwartości na drugiego człowieka. Dziewczęta miały okazję poznać dzień pracy inżyniera. Uczennice poznały również podstawy języka programowania Python, który jest stosunkowo łatwy w nauce i można go wykorzystać do tworzenia różnorakiego oprogramowania. Uczennice już wiedzą, że warto uczyć się matematyki, języków obcych oraz informatyki.
Podczas przerw wszyscy mogli korzystać z doskonale zaopatrzonego Snak - baru.
Przed naszymi uczennicami jeszcze dużo ciężkiej pracy, ale warto zacząć już, żeby potem dostać satysfakcjonującą pracę. Warto przytoczyć przysłowie BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY, czyli żeby coś osiągnąć, trzeba najpierw na to zapracować.
p. Wanda Wilkońska
opiekun wycieczki
To niezwykły prezent tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Nasza Szkoła otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za współtworzenie tegorocznej edycji Narodowego Czytania dzieła Stanisława Wyspiańskiego pt.,, Wesele". Zapraszając nas jednocześnie do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu 2018 - w roku szczególnego jubileuszu. Jako pamiątkę wspólnej lektury, Pan Prezydent przekazał szkole okolicznościowy egzemplarz ,, Wesela" z dedykacją od PARY PREZYDENCKIEJ: ,, Z podziękowaniami za wspólny udział w Narodowym Czytaniu ,, Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w 2017 roku. " Szkolnym koordynatorem akcji była p. Katarzyna Kotarska.