Uwaga!

Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013

 

 

 

                    
W dniu 3 września po przerwie wakacyjnej rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2012/2013.
Po dwóch miesiącach odpoczynku wróciliśmy uśmiechnięci i gotowi do podjęcia nauki i pracy.  Zgromadzonych uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły uroczyście przywitała Dyrektor Szkoły - Pani Ewa Ambroziak. Po czym mieliśmy okazję obejrzeć interesujący program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który przygotowała Pani Wanda Wilkońska. Po uroczystej akademii zabrzmiał pierwszy dzwonek, po którym uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.

 

WSZYSTKIM ŻYCZYMY POWODZENIA !!!

  

         Jak co roku we wrześniu nasza szkoła uczestniczyła w akcji "Sprzątania Świata", którą w roku szkolnym 2012/2013 przygotował p. Wojciech Wilkoński. Każda klasa otrzymała worki na śmieci, rękawiczki i teren, w którym po dwóch godzinach nie miało być ani jednego śmiecia. Z ochotą wszyscy zabrali się do pracy. Z terenu szkoły i z jej najbliższej okolicy zniknęły papiery, butelki i inne śmieci, o których lepiej nie pamiętać. Wypełnione worki ze śmieciami zostały składowane w wyznaczonym miejscu, a potem wywiezione na wysypisko. Wszystkim dopisywały dobre humory, ponieważ sprzyjała pogoda, było ciepło i słonecznie

 

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972r., jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Po I rozbiorze Polski działacze oświeceniowi próbowali ratować zagrożone państwo. W tym celu powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była to pierwsza instytucja, która kierowała oświatą. Co roku w rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Nauczyciela.

Uczniowie jak potrafili najpiękniej dnia 15 października podziękowali nauczycielom za trud, cierpliwość, dar przekazywania wiedzy i serce. Podczas uroczystej akademii wierszami i piosenkami dali wyraz swojej wdzięczności.

 

Z tej okazji:

Pragniemy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszych sumień,
Abyście uczyli nas pokonywania zła i kierowania się w życiu tylko dobrem.
Potrzebne są nam wzorce i Wy, drodzy Nauczyciele jesteście takimi wzorcami.

NA TROPACH HISTORII...

        W dniu 26 października 2012 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili pierwszą stolicę Polski - Gniezno. Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym zapoznali się z historią panowania pierwszych Piastów. Zwiedzili również Katedrę Gnieźnieńską oraz amnufakturę bombek. Każde dziecko otrzymało bombkę ze swoim imieniem. Dzieci pełne radości wróciły do swych domów, dzieląc się przeżyciami ze swymi najbliższymi. 

                W obecności społeczności szkolnej i rodziców, dnia 09.11.2012r. dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie. Przyrzekły, że będą dokładać wszelkich starań, aby osiągać dobre wyniki w nauce, dobrze się zachowywać, używać zwrotów grzecznościowych, będą godnie reprezentować swoją szkołę i wyrosną na Polaków kochających swoją Ojczyznę. Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością, bowiem oznacza on oficjalne przyjęcie ich do społeczności szkolnej. W atmosferę życia szkolnego pomogli im wdrożyć się koleżanki i koledzy ze starszych klas. Tradycyjnie podczas takiej uroczystości dzieci zostały pasowane ( gigantycznym ołówkiem :-) ) na ucznia Szkoły Podstawowej im. prof. Władysława Szafera w Kterach. Podczas imprezy dzieci popisały się przed publicznością umiejętnościami językowymi i wokalnymi. Wszyscy obecni mogli też podziwiać ich prace plastyczne, które zostały wykonane w ciągu dwóch pierwszych miesięcy pobytu w szkole. Uczniowie klasy I otrzymali Dyplomy Pasowania na Ucznia, zakładki do książek i plany lekcji a także opaski odblaskowe, bowiem bezpieczny pierwszak na drodze to ważna sprawa. Rada Rodziców ufundowała pierwszakom „czarodziejskie” pastele olejne, które przy dużym zaangażowaniu najmłodszych uczniów posłużą do malowania obrazów bajkowego świata. Zaś rodzice swoim dzieciom ufundowali rożki obfitości ze słodyczami, aby ich szkolne życie było równie słodkie i przyjemne.
Dla pierwszoklasistów był to dzień pełen wrażeń.

     
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy dobrych wyników w nauce oraz by nauczyciele i rodzice byli z Was dumni.

11 listopada to uroczysty i ważny dzień dla Polski. W 1918 roku po 123 latach niewoli państwo polskie wróciło na mapy Europy.
W poniedziałek 12 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia. Podniosłą atmosferę święta Niepodległości podkreśliły wzruszające wiersze i pieśni patryjotyczne.
Oto fragment jednej z pieśni programu artystycznego przygotowanego przez p. Hannę Kowalczyk i uczniów szkoły.

"My Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos".

Gminne uroczystości związane z tym dniem miały miejsce pod pomnikiem ofiar wojny 1920 w Krzyżanowie. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły będący w poczcie sztandarowym wraz z nauczycielami: p. Katarzyną Kotarską i p. Dominikiem Królakiem. Uroczyście złożyli kwiaty i zapalili znicz.           
 


Andrzejki to idealna okazja do wspaniałej zabawy, która jednocześnie uczy szacunku dla obrzędów i tradycji ludowych. Wróżby pobudzają fantazję, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenoszą w świat marzeń. Bardzo często zastanawiamy się co nas w życiu spotka, planujemy. Niecierpliwie czekamy na ten niezwykły dzień - dzień tajemniczych czarów i wróżb, połączonych z zabawą taneczną. W naszaj szkole miał on miejsce 27 listopada, kiedy to uczniowie z samorządu uczniowskiego pod kierunkiem p. Hanny Kowalczyk zaprosiły wszystkich do zabawy i zapewniły wiele atrakcji.
 

W BLASKU ZABAWY I CHWAŁY

Czerwiec to miesiąc, który jak zawsze zwiastuje zakończenie kolejnego roku szkolnego. Mija czas wytężonej pracy uczniów i nauczycieli.
Ich wspólny  wysiłek w dążeniu do  pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności zostaje wynagrodzony.

W Szkole Podstawowej im. prof. Władysława Szafera w Kterach ten wspaniały miesiąc zaczęliśmy od wyjątkowej uroczystości – Święta Rodziny. Przybywający zewsząd goście – uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele, przyjaciele i pracownicy Szkoły – przygotowali się do udział w licznych atrakcjach. Uczniowie pod kierunkiem Pana Jarosława Frydrysiaka zaserwowali przybyłym dużą porcję wzruszeń i dobrej zabawy.
Z rozpromienionymi buziami wyśpiewali wszystkim mamom i tatom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich świąt. Miłym gestem, było wręczenie upominków, dziękując im za to, że – po prostu – są. Na scenie nie mogło zabraknąć najmłodszych artystów – dzieci
z Zespołu Wychowania Przedszkolnego oraz z Oddziału Przedszkolnego. 
W myśl słów piosenki przez nich zaśpiewanej : „bo rodzina to rodzice
i rodzeństwo” zaproponowano przybyłym rodzinom wspólną zabawę i konkursy integracyjne. Spotkanie uświetnił także spektakl interaktywny „Skrzaty z Leśnej Chaty” w wykonaniu animatorów Fundacji „Grupa T”
z Torunia. Były gry, konkursy, pokazy baniek mydlanych, zabawy przy muzyce z udziałem bajkowych skrzatów oraz wiele innych niesamowitych atrakcji.

Miłym podsumowaniem uroczystości były wspaniałe, domowe wypieki, które cieszyły smakiem nawet najbardziej wybredne podniebienia.                              Z tego miejsca należą się podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Rodziny w naszej szkole – on bowiem stał się szczególną okazją do wspólnie spędzonej, cudownej chwili wśród najbliższych.

W czerwcu odbyły się także dwa konkursy na szczeblu gminnym,
tj. XII Gminny Konkurs Ortograficzny pod hasłem: ,,Z ortografią za pan brat” oraz Gminny Konkurs Teatrzyków Językowych ,, Drama Morning 2013”. Pierwszy z nich od 12 lat przygotowuje Katarzyna Kotarska. W tym roku całkowicie zmieniono jego formę, skutecznie udowadniając, że ortografia wcale nie musi być trudna i nudna. Udało się to dzięki zastosowaniu metody, zgodnie z teorią H. Gardnera, zakładającej, że każdy z nas posiada nie jedną, a siedem różnych inteligencji. Są to: inteligencja słowna, wizualno-przestrzenna, logiczno-matematyczna, muzyczna, fizyczno-kinestetyczna, interpersonalna
i intrapersonalna. To, które z nich są dominujące, decyduje, jakie metody są najskuteczniejsze do przyswajania wiedzy, także ortografii. Zgodnie z tym, dla uczestników Konkursu przygotowano zabawy i ćwiczenia angażujące wszystkie sfery. Dzięki temu każdy uczeń miał szansę osiągnąć sukces, a konkurs znacznie zyskał na atrakcyjności. Konkurs językowy od kilku lat organizuje Pan Jarosław Frydrysiak. Uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy, pod kierunkiem nauczycieli przygotowali przedstawienia teatralne w języku angielskim. Widownię zachwyciła wspaniała scenografia, kostiumy, rekwizyty
 i oprawa muzyczna. Młodzi artyści wykazali się bardzo dobrą znajomością języka oraz kunsztem aktorskim.

      Za nami kolejny rok szkolny wypełniony wieloma ważnymi wydarzeniami. To także czas, w którym należało sprostać różnym wyzwaniom ... I udało się! Nasi wspaniali uczniowie otrzymali oprócz świadectw wiele dyplomów, nagród rzeczowych i szczerych gratulacji nie tylko za osiągnięcia w nauce, ale również za sukcesy na polu wielu innych dziedzin. Wielką niespodziankę sprawiła Szkole i rodzicom uczennica klasy VI Anita Towalska, uzyskując ze sprawdzianu po klasie VI najwyższy wynik w Gminie. Gratulacje osobiście złożył Wójt Gminy Krzyżanów Pan Tomasz Jakubowski podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Anita otrzymała również prezent w postaci albumu o Gminie Krzyżanów, a rodzice piękny bukiet kwiatów. Dołączamy się do gratulacji. Przed nami nowy rok szkolny i nowe wyzwania.  Aby im sprostać pamiętajmy: „nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swej wiedzy uzupełnić”.

 

CUDOWNY ŚWIAT ORIGAMI

Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, ale ostatecznie rozwinęła się w Japonii,  stąd uważana jest za tradycyjną sztukę japońską. Jej punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać, jedynie  poprzez odpowiednie jej zaginanie tworzy się wspaniałe, przestrzenne figury. Taki też magiczny, papierowy świat zwierząt stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Władysława Szafera w Kterach,  uczestnicząc w szkolnym konkursie orgiami pod hasłem:
 ,, Papierowy świat zwierząt”. Jego celem było rozwijanie dziecięcych talentów, ekspresji
i twórczej wyobraźni oraz popularyzowanie sztuki składania papieru, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu.

 Najlepiej tę sztukę opanowała Klaudia Robaszewska i zdobyła główną nagrodę,
 II miejsce zajęła Izabela Łukaszczyk, III Maria Jabłońska. Przewidziano również wyróżnienia, Jury przyznało je: Oliwii Gawryszczak, Anicie Towalskiej, Adamowi Skopiakowi i Filipowi Byczkowskiemu. Gratulujemy!!!

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. prof. Władysława Szafera w Kterach
    Ktery 34
    99-314 Krzyżanów
  • 24 356 26 12