Trzyosobowy zespół z klasy IV w składzie: Natalia Krzyszkowska, Joanna Adamiak i Natalia Baranowska pod opieką p. Katarzyny Kotarskiej brał udział w III Międzyszkolnym Turnieju Czytelniczym zorganizowanym w dniu 23 kwietnia 2015 r. z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie. W rozgrywkach wzięło udział 10 szkół z powiatu kutnowskiego. Podczas turnieju uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach czytelniczych opracowanych na podstawie ,,Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy. Odpowiadały na pytania, analizowały treść lektury, uczestniczyły w różnych grach słownych. Nasze uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze i udowodniły, że treść lektury nie jest im obca.
Dziewczynki otrzymały piękne nagrody. Były to kolorowe plecaki ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutno.
W kwietniu pod opieką wychowawców klas I – VI odbyła się szkolna wycieczka do Kłodawy, którą zorganizowała p. Katarzyna Kotarska. Celem wycieczki było zwiedzenie tamtejszej kopalni soli.
Dużą atrakcją cieszył się zjazd zabytkową windą górniczą 600 metrów pod ziemię z prędkością 6 m/s. Program zwiedzania obejmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich, zastosowania soli, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzeliśmy też wyeksploatowane komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym oraz spotkaliśmy się ze Skarbkiem, który spełnia życzenia. Jest to górnik zamieniony w sól, który czeka na zdjęcie klątwy. Najwięcej emocji wzbudziła Grota Drakuli. Przy wejściu do niej przywitał nas olbrzymi pająk oraz zwisające z sufitu nietoperze. W centralnym miejscu groty stała przerażająca postać Drakuli.
Pod koniec wędrówki mogliśmy pozbierać kawałki soli i zabrać je do domu.
Dostaliśmy także po 1 kilogramie soli kuchennej.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy zamek królewski Kazimierza Wielkiego w Łęczycy i poznaliśmy jego historię. Zwiedziliśmy muzeum, uczestniczyli w lekcji muzealnej
„Życie w średniowiecznym zamku” i uczyliśmy się strzelać z łuku.
Bogatsi o piękne wspomnienia, mądrzejsi i przekonani, że nawet bliskie miejscowości i miasteczka mogą zadziwić i zachwycać swoją historią, wróciliśmy do domu.
Drużyna chłopców w składzie: Mateusz Kubiak, Hubert Ronkowski, Damian Psiurski, Michał Skopiak, Michał Baranowski, Patryk Turczak, Igor Kominiak i Hubert Olek zajęła I miejsce w Prima- Aprilisowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej i zdobyła Puchar Dyrektora Gimnazjum w Krzyżanowie.
Zwycięska drużyna wynikiem 9 : 1 pokonała zespół z Micina oraz zremisowała z drużyną z Kaszew 2:2.
Zawodnik Hubert Ronkowski został uznany za najlepszego strzelca Turnieju.
Trenerem zespołu jest p. Wojciech Wilkoński.
Tuż po Dniu Kobiet odbyły się Szkolne Wybory MISS. Ich organizatorem był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunki p. Katarzyny Kotarskiej.
Udział wzięło 13 kandydatek z klas IV-VI. Konkurencja była olbrzymia. Dziewczynki miały do wykonania niecodzienne zadania. Musiały w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie oraz zaprezentować się w stroju niecodziennym, w rytmie muzyki. Następnie jury oceniało ich sprawność fizyczną. Decydującym momentem był sprawdzian z wiedzy ogólnej i pytania na inteligencje.
Po długich i pełnych emocji obradach, komisja ogłosiła wyniki.
Miss Szkoły 2015 została Olga Matczak.
Miss Publiczności to Iga Sulikowska.
Tytuł: Miss Gracji otrzymała Julia Maciejewska.
Najlepsze życzenia dla naszych pięknych i inteligentnych.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. prof. Władysława Szafera w Kterach pod kierunkiem polonistki Katarzyny Kotarskiej przystąpili do konkurs pod hasłem ,,POLSZCZYZNA ZOBOWIĄZUJE”, którego głównym celem było propagowanie poprawnej polszczyzny wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizatorem był WODN w Zgierzu. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatów: zgierskiego, łęczyckiego i kutnowskiego.
25 lutego br. w WODN w Zgierzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, Wtedy to okazało się, że odnieśliśmy spektakularny sukces. W kategorii szkoła podstawowa NAGRODĘ GŁÓWNĄ otrzymała uczennica OLGA MATCZAK. Przyznano również trzy wyróżnienia. Jedno z nich przypadło w udziale JULII GALANCIAK. Serdeczne gratulacje! Naszą Szkołę reprezentowali również: Julia Maciejewska, Izabela Łukaszczyk i Michał Baranowski.
Bardzo dziękuję rodzicom: Państwu Maciejewskim i Państwu Baranowskim za dowóz uczestników Konkursu do Zgierza.
Polszczyzna to fundament tożsamości narodowej Polaków, zatem warto zabiegać o jej estetykę, poprawność i etyczność użycia. Nasi uczniowie z cała pewnością przyczynili się nie tylko do promowania poprawnej polszczyzny, ale i promowania naszej szkoły i gminy w regionie łódzkim.
DO KTER ZAPRASZAMY, BO ŚWIĘTO ZIEMNIAKA MAMY!
Już po raz drugi w Szkole Podstawowej im. prof. Władysława Szaferaw Kterach odbył się festyn środowiskowy
„Święto pieczonego ziemniaka”, którego koordynatorem był p. Wojciech Wilkoński. Święto rozpoczęło się od prezentacji projektów wykonanych przez poszczególne klasy, pod bacznym okiem wychowawców. Uczniowie przedstawili między innymi historię ziemniaka, jego walory zdrowotne i odżywcze oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie naturalnej. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała ciekawostek dotyczących tego popularnego warzywa , jego pochodzenia, odmian, nazw w różnych regionach Polski i świata.
Były też bajki, wierszyki, hasła i przysłowia z ziemniakiem w roli głównej. Uczniowie klas młodszych udowodnili, że ziemniak można wyczarować niezwykłe zwierzątka, stwory i potwory. Wystawa ich prac przyciągała wzrok każdego widza. Kolejnym punktem ziemniaczanego święta były gry zręcznościowe, konkursy i wspólna zabawa z chustą animacyjną i przy muzyce. Zawodnicy przenosili ziemniaki na łyżce, wrzucali do koszyków na czas, celowali ziemniakami do kosza, rywalizowali ze sobą, wspaniale się bawili i zdobywali smaczne nagrody. Trzeba przyznać, że zarówno uczniowie, jak
i rodzice z wielkim zaangażowaniem brali udział w przygotowanych na ten dzień konkursach i zabawach. Wszyscy doskonale się bawili. Punktem kulminacyjnym święta był poczęstunek. Każdy mógł spróbować różnych potraw ziemniaczanych. Były niezwykle smaczne sałatki przygotowywane przez naszych uczniów
i ich wychowawców.
Zdolnościami kulinarnymi i wielką kreatywnością wykazali się rodzice. Zaskoczyli wszystkich ,, arcysmacznymi „ potrawami. Były: gofry, kotlety, pączki, chleb, ciasta - wszystko wykonane z ziemniaków. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim dużo radości i smakołyków, dobrą zabawę i niepowtarzalną rodzinną atmosferę. A kolejny dzień, pachnący pieczonymi ziemniakami już za rok.
30 września 2014 r. – z okazji Dnia Chłopca – w Szkole Podstawowej im. prof. Władysława Szafera odbyły się wybory MISTERA SZKOŁY 2014!
O ten zaszczytny tytuł walczyli reprezentanci kl. I – VI, a jury z wielką uwagą oceniało prezentacje poszczególnych kandydatów. Obecni na widowni rodzice, uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie zwycięzcy. Został nim uczeń klasy IV - Jan Stangreciak. Gratulacje!
Wszyscy bawili się doskonale przy ogromnym dopingu publiczności, która w demokratyczny sposób wybrała MISTERA PUBLICZNOŚCI.
Został nim uczeń klasy V- Michał Baranowski. Gratulacj
Życzymy, aby „ DUŻYCH I MAŁYCH MISTERÓW” było jak najwięcej wokół nas! A może są, tylko się ukrywają? Więc i w przyszłym roku szkolnym będziemy ich tropić i wyróżniać nagrodami.
W dniu 1 września po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.
Po wakacjach - dwuch miesiącach odpoczynku wróciliśmy gotowi do podjęcia nauki i pracy w naszej kocahej szkole. Zgromadzonych uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły przywitała Dyrektor Szkoły - Pani Ewa Ambroziak. Mieliśmy okazję obejrzeć interesujący program artystyczny w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, który przygotowała Pani Hanna Kowalczyk. Gdy skończyła się akademia zabrzmiał pierwszy dzwonek, po którym uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.
Liga Ochrony Przyrody jest Organizacja Pożytku
Publicznego
Zgodnie z Art. 27. Rozdz. 3, Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku na rzecz LOP i wykazać to w swoim zeznaniu podatkowym.
Liga Ochrony Przyrody zarząd Główny
00-355 Warszawa, ul. Tamka 37/2
numer konta bakowego:
73 2030 0045 1110 0000 0029 9200